RICOCHET®

Ricochet je sport, který odstranil nedostatky ostatních raketových sportů. Je určen pro každého v každém věku.

Volný čas a péče o vlastní zdraví patří dohromady a stále více lidí hledá možnost, jak s minimem úsilí a nákladů udělat pro své zdraví maximum. Navíc vyhledávají takové činnosti, při kterých se i pobaví, jsou jim příjemné a dávají jim možnost být ve společnosti. A právě to vše nabízí ricochet.


Ricochet je hra i zábava pro volný čas, pro kondici a zdraví. Je vynikajícím skloubením předností všech sportovních odvětví, používajících raketu a míček.

Ricochet vychází ze širokých sportovně lékařských znalostí. Nejedná se pouze o vyrovnávací a turnajový sport, ale také o ideální doplnění každého fitness programu.

Ricochet, resp. squash, ke kterému má tento sport nejblíže, patří k nejzdravějším sportům, což potvrdila i analýza renomovaného magazínu Forbes.

Ricochet nabízí ve 30 minutách hry ideální trénink pro celé tělo, zrychluje činnost srdce a krevního oběhu bez nadměrného zatížení, podporuje pohyblivost a současně šetří klouby a zlepšuje reflexy. Ricochet se každý snadno a rychle naučí a nepotřebuje žádné nákladné vybavení. Pravidla, průběh hry a základní pohyby lze hravě ovládnout, a ke hře je třeba jen raketa a míček.
Sport, který vznikl v Kanadě se úspěšně rozšiřuje a získává zájemce po celém světě a i u nás se tento sport rychle rozvíjí.

Ricochet si zahraje každý, i ten, kdo drží raketu poprvé v ruce. Jde o dynamický sport, zvlášť vhodný pro dnešní, aktivní generaci, která má zájem o vlastní zdraví. Je sice podobný hře SQUASH - provozuje se na kurtu a ke hře je třeba raketa a míček. Hlavní rozdíl obou těchto sportů je v tom, že kurt pro Ricochet® je menší, má nízký strop, o který se také hraje, má kratší a lehčí raketu a lehčí míček.
Má tu výhodu, že eliminuje negativní vlivy ostatních raketových sportů na zdraví. Díky hře míčem o strop má hra mnohem méně přerušení pro míč mimo hrací plochu a rozšiřuje se škála možných úderů – hra je pestřejší, rychlejší. Zavedením elektroniky odpadají navíc starosti s počítáním. Stačí, když hráč po dobrém míčku zmáčkne buď červené nebo šedé tlačítko na stěně a na ukazateli skóre je aktuální stav i označení, ze které strany hráč bude podávat. Barvu si hráči losují před začátkem hry. Čelní stěna je pod červenou čarou vybavena infračerveným zařízením, zvukový signál hlásí úder pod hrací plochu - tedy aut.

I pro diváky je závodní Ricochet pěknou podívanou, neboť hráči předvádějí až akrobatické prvky a nečekané údery. Ricochet je vhodný pro muže i ženy, mladé i starší, začátečníky i pokročilé. Lehká raketa umožňuje i dětem a začátečníkům zapojit se ihned do hry bez nadměrné zátěže rukou.

Ricochet je ideálním řešením pro všechny, kteří chtějí získat zdravotní a sportovní kondici a nemají příliš volného času a chtějí ho efektivně využít.

Pro profesionální hráče jiných sportů pak ricochet slouží jako alternativa či doplněk.

 

RICOCHET VE TŘECH VARIANTÁCH

Ricochet jako vyrovnávací sport

Právě pro tuto situaci je Ricochet koncipován: je ideálním vyrovnávacím sportem pro všechny, kteří se chtějí zbavit stresu a napětí ze stále se zrychlujícího způsobu života a to pokud možno v krátkém čase a bez velkých nákladů. Po 30 minutách hry Ricochet se člověk cítí jako znovuzrozen a má stále ještě dostatek času na další společenské či jiné aktivity.

Ricochet je tréninkový sport

Také pro ty, kteří sportují pravidelně pro upevnění svého zdraví a dobrou kondici je Ricochet správnou volbou: šetří klouby dolních končetin, podporuje zlepšení kondice různých částí těla a tělesních funkcí od oběhu krevního, přes svalstvo pohybového ústrojí až po reakční schopnosti, reflexy a stabilitu. Má řadu předností před ostatními sporty, kde se hraje s raketou. Použitím stropu jako odrazové plochy se zvýšila zajímavost hry i pohyb po kurtu. Optimální velikost hrací plochy zkrátila pohyb po kurtu a snížila potřebu prudkého brzdění. Krátká raketa a lehký míček šetří klouby ruky a paže. Pro účel tréninku je 30 minut hry z hlediska sportovní medicíny příznivá doba, která přináší pozitivní výsledky ve srovnání s delší dobou u jiných sportů.
Únavu, která se dostaví jako důsledek náročnosti tohoto sportu, zmírní teplá sprcha. Sauna pak zbaví svalstvo únavy, uklidní vegetativní systém. Doplněním tekutin a solí ztracených při hře vhodným iontovým nápojem budete připraveni a naladěni na další aktivity.

Ricochet je turnajový sport

Úspěch a oblíbenost této hry vedla v krátké době k založení mnoha národních Ricochetových svazů, které zodpovídají za stanovení pravidel hry a systému národních soutěží. Česká Ricochetová Asociace vznikla v roce 1997 v Táboře na podnět aktivních hráčů.

ČRA je organizací otevřenou pro všechna ricochetová centra a kluby, pro nové nadšence Ricochetu.

Česká Ricochetová asociace organizuje pravidelnou celoroční soutěž pro hráče různých výkonnostních katogorií ať již neregistrovaných či registrovaných ve sportovních klubech a centrech. Soutěže probíhají po celém území ČR. Asociace organizuje národní či mezinárodní mistrovství republiky juniorů, dospělích či veteránů, včetně soutěže ricochetových družstev. Sportovní úroveň českých hráčů je po mnoho let nejvyšší v Evropě – viz tituly naši hráčů a hráček z Mistrovství Evropy či mezinárodních turnajů a tak je možné se u nás učit této hře od těch nejlepších.

Kouzlo raketových her spočívá v jejich rychlosti, v dynamice hry, ve variabilitě úděrů, změnách způsobu hry.Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více