8. 10. 2014  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

První turnaj sezóny přinesl hromadu napínavých utkání a především velkou senzaci

Vzhledem ke sníženému počtu kurtů na Palmovce začal nabitý turnaj již v 8 hodin a hned předkola přinesla krásné zápasy. Denisa Pelešková se v jednom z nich utkala s další vycházející hvězdou Ájou Procházkovou. Ta Denise zle zatápěla, ale nakonec se musela sklonit zkušenější oddílové kolegyni po prohře 1:3.

Aby nových tváří nebylo málo, v předkole se představil také Adam Lovicar. Další nadějný squashista, který s ricochetem teprve začíná. Pokud dovede najít recept na zkrocení svých emocí, určitě o něm ještě uslyšíme. V předkole to dlouho vypadalo na jeho postup přes Michala Jakubce. Ten však využil svých zkušeností a nekoncentrovanosti soupeře a otočil zápas na 3:2. Rakety i peprné výrazy létaly po kurtu v pravidelných intervalech. A překvapivě z obou stran. 

Dan Kolínský si k ricochetu pořádně přičichnul již v loňské sezóně. A že se načichal řádně, dokázal už v předkole, kde si výsledkem 3:0 poradil s mladíkem Martinem Kodadem z Tábora, a pak především hned v prvním kole v utkání s Honzou Pulkrábem. V zápase se Dan dostal překvapivě hned k pěti matchballům ve čtvrté sadě. Ty však trestuhodně nevyužil a nakonec po napínavé pětisetové bitvě padl, když už mu v pátém setu chyběly síly. Ani to mu však nevzalo úsměv z tváře a vůli dál vyhrávat a i díky tomu na konci dne slavil vítězství v plejtu. 

Další nádhernou pětisetovou bitvu předvedl Matěj Kulka s Petrem Sedláčkem. Každý chvilku tahal pilku, ale tím, kdo přeřízl jako poslední, byl Matěj. První bomba však přišla v jiném zápase prvního kola. A to když hrál Filip Kulka, vítěz Czech Open 2013, s Denisou Peleškovou. Každý čekal, kdy Filip konečně přitvrdí a ukáže, kdo je na kurtu pánem. Ale kurt měl ten den paní a ne pána. Denisa na rozdíl od Filipa nechybovala. Když se lámal pecen chleba, ukázalo se to být rozhodující. Matěj tak poprvé skončil na velkém turnaji před svým starším bratrem. Mládí vpřed!

Mezi zápasy mužské kategorie se vkládala utkání žen. Ty se utkaly systémem každá s každou. Už z prvních zápasů Denisy bylo jasné, kdo je hlavní favoritkou. Denisa svou roli potvrdila, i když jí Ája Procházková v rozhodujícím utkání také nic nedarovala a souboj dotáhla do pěti setů. V tomto utkání se mělo mnoho mužů co učit z ricochetové učebnice techniky úderů a pohybu po kurtu. Třetí skončila mezi ženami čerstvě druhá z German Open Hanka Bacílková. Důležité vítězství si připsala Monika Bartáková, která díky výhře nad Martinou Kracíkovou uhrála čtvrtou příčku. 

K velkému výsledku měl výtečně nakročeno Martin Klouček, když ve čtvrtfinále dlouho a výrazně vedl nad Martinem Portlem. Poslední důležitý krůček se mu však nepodařilo udělat, a tak do semifinále postoupil po tuhém boji bojovník v šátku. Do stejné fáze postoupil i Honza Pulkráb, který tentokrát neopakoval napínavý průběh zápasu a s Láďou Tesárkem si připsal rychlou výhru 3:0. 

Kdo si myslel, že putování Denisy skončí po jedné velké výhře a že bude po namáhavém zápase unavená, ten se šeredně mýlil. V zápase s Petrem Novákem se oba zprvu spíše oťukávali a Petr působil na kurtu místy velmi gentlemanským dojmem. Denisa však také elegantně využívala každé nabídnuté příležitosti, a když chtěl Petr zabrat, stalo se mu to, co již mnoha favoritům před ním. Začal vyrábět zbytečné chyby a dost možná i nervozita z hrozící prohry sehrála svou roli. Zápas se protáhnul do krásné koncovky pátého setu, kde měl Petr dva matchbally, ze kterých mu Denisa utekla, a sama pak svůj druhý využila sporným, ale spravedlivým strokem. Senzace byla na světě. Denisa postoupila mezi nejlepší čtyři a jeden z největších favoritů na vítězství Petr Novák jen nevěřícně kroutil hlavou. 

Denisa byla sice již značně vyčerpaná, ale i v semifinále s Petrem Motalíkem se dokázala hecnout a po horším úvodu i tuto bitvu dotáhla k pátému setu. Petr se však pozorně díval na předchozí zápasy a stejnou chybu jako ostatní už nedopustil. Pátý set si již pohlídal a vybojoval postup do finále. V něm narazil na domácího Honzu Pulkrába. Zkraje zápasu se však nedostal do správného rytmu, a když ho ve třetím setu konečně našel, bylo již pozdě. I za druhé místo ho ale určitě v Táboře pochválí.

Poslední zápas a opět skvělá napínavá bitva plná pozitivních emocí. Denisa bojovala o svůj druhý pohár dne s Martinem Portlem. Ten na kurtu nechal všechno a bylo vidět, že o třetí místo velmi stál. Toho dne však byla mladá dáma z Pro-6 nezastavitelná.

Jen víc takovýchto turnajů. Početná účast. Vysoká úroveň. Vyrovnané zápasy. Dobrá organizace. Vlídná atmosféra. Kdyby se takto turnaje dařily až do června, tak nás čeká velmi pěkná sezóna. 

Fotografie z turnaje najdete zde.

Jan PulkrábNovinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více