27. 3. 2010  |  aktualizováno 4. 4. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Přílohy  |  Detail turnaje

Mistrovství republiky 2010

XIV. Mistrovství republiky v ricochetu

Dne 27. 3. 2010 se ve sportovním centru Olymp v Trutnově uskutečnilo 14. Mistrovství republiky v ricochetu. Turnaj se hrál klasickým 32 členným pavoukem. Nasazeno do něj bylo 8 prvních hráčů žebříčku. Celkem bylo přihlášeno 32 hráčů, ovšem mnoho z nich do místa konání turnaje z různých důvodů nedorazilo. Díky nižšímu počtu hráčů tak bylo možno turnaj odehrát neobvykle během jednoho dne.  

Turnaji samotnému předcházelo o den dříve veřejné losování v Praze. Vedle zástupce ČRA se účastnili další tři pozorovatelé, kteří se taktéž zapojili do losování. Jak již bylo zmíněno, byl turnaj vedle ostatních drobných potíží ovlivněn i absencí několika přihlášených. Několika hráčům se tak povedlo bez boje probojovat do druhého kola. Jiní si účast mezi nejlepší šestnáctkou museli tvrdě vybojovat. Jako například Denis Hofman výhrou nad Mírou Vraňanem, Jakub Šolín zdoláním Petra Veselého, Standa Menoušek vítězstvím nad Láďou Kohlerem či Jiří Davídek výhrou nad Martinem Bohuslavem. Vcelku lehce přešel do druhého kola Alan Mačor přes Martina Nohejla nebo Rosťa Matocha přes Ondru Rychlíka. Překvapení nepřipravil ani zápas mezi Danem Růžičkou a Markem Lapáčkem, který vyzněl vítězně pro Dana. Stejně tak potvrdil vítěz mnoha předchozích turnajů Jirka Herda svou formu a přehrál Radka Davídka. Možná trochu překvapivě už v prvním kole skončila pouť za slávou nasazeného Martina Portla, který nestačil na domácího a ostatními domácími hlasitě podporovaného Ríšu Macha. Mezi šestnáctkou nesměl chybět ani hráč s nejdelšími vlasy v turnaji Martin Šerák. Ten si poradil s Ondrou Kudelou. V osmifinálových zápasech už šlo do tuhého. Jeden z takových „tuhých“ zápasů zachytila i kamera TV Nova, když snímala zápas Jirky Kisvetra a Honzy Veselého. Jirka se zakousnul a nechtěl pustit. Sahal po zisku setu, ale nakonec unavený musel pustit a nechat zvítězit favorita. Zdeněk Dědičík potvrdil své postavení na špici žebříčku a výhrou nad Denisou Paulasovou si zajistil místo v první osmičce. V bitvě dvou nadějných mladíků porazil Jirka Žádník jr. domácího Denise Hofmana. „Mládí vpřed!“ zahlásil (možná)Jakub Šolín po výhře nad Standou Menouškem. V souboji vlasatého proti plešatému, vyzrál aerodynamičtější Alan Mačor nad hřívatým Martinem Šerákem. Na vlas stejným výsledkem 3:0 vyhrál i Jirka Davídek nad Ríšou Machem. O chlup vyrovnanější byl zápas mezi Jirkou Herdou a Rosťou Matochou. Druhý jmenovaný ale trutnovského hráče dál nepustil.

Čtvrtfinále přinesla tři jasné výsledky 3:0. Mezi nimi i překvapivě výhru Jirky Žádníka nad Zdeňkem Dědičíkem. Poslední čtvrtfinálový zápas mezi Alanem Mačorem a Rosťou Matochou tak jednoznačný nebyl. A rozhodně nebyl ani nudný. Náboj mu ale spíše než herní úroveň dávaly emotivní výlevy Rosti. Oba hráči jsou sice na té nejvyšší výkonnostní úrovni, ale nálada na kurtu nedopřávala kvalitní sportovní hře jako spíše té nesportovní okořeněné nucenou výměnou několika rozhodčích, kteří byli ze strany Rosti Matochy počastováni velmi nevybíravými výroky. Ostudný zápas skončil výhrou 3:2 pro Rosťu, který sice pro sebe vybojoval semifinále, ale současně znechutil další průběh turnaje mnoha zúčastněným.

Obě semifinálová utkání byla jasnou záležitostí. Dan Růžička se přes snaživý výkon přes nastartovaného Rosťu nedovedl prosadit. Vítězný stroj Jirky Žádníka se zasekl až na Honzovi Veselém. V boji o bronzovou příčku porazil Dan Růžička Jirku Žádníka. Finále přineslo další výsledek 3:0. V souboji dvou kamarádů si dovedl Honza Veselý pohlídat bodový odstup od Rosti Matochy. Vedle titulu Mistra Evropy si tak Honza, při neúčasti nejúspěšnějšího ricochetisty Miloše Pokorného, rozšířil sbírku i o titul Mistra republiky.

Mezi ostatními zápasy stojí za vyzdvihnutí vítězství Denise Hofmana nad Richardem Machem či výhra Jakuba Šolína nad Zdeňkem Dědičíkem. Vzrůstající výkonnost mladých hráčů podtrhnul vítězstvím ve spodní části pavouka pražský Marek Lapáček, který se umístil na pěkném 17.místě. Vypadá to, že do klidných vod střední a starší generace ricochetistů připlouvá hejno mladých, dravých a perspektivních žraloků.

 

Jan Pulkráb, RC Oliver Jindř. Hradec


Přílohy

14 MR 2010.pdf (377,59 kB)
14.MR vysledky.pdf (177,79 kB)

Galerie

víceNovinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více