23. 8. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Přílohy

NATIONS CUP u Balatonu - doplněná reportáž, nyní i televizní záznam

Ani v létě nemuseli ti největší ricochetoví nadšenci odkládat své rakety do kouta. Nations Cup 2010 byl ideálním důvodem, proč si udržovat formu i přes letní měsíce. U Balatonu se mezi sebou třetí srpnový víkend utkaly 4 největší evropské ricochetové velmoci. Ačkoliv jeli na turnaj Češi jako favorité, složení jednotlivých týmů dávalo tušit, že výsledky by nemusely býti tak jednoznačné.

Důležitý byl herní systém a složení mužstev. Oproti původním plánům stavěl nakonec každý výběr do utkání 4 muže, 2 ženy a 1 dvojici do čtyřhry. Něco podezřelého? Ten tým, který neměl na post ženy opravdovou ženu, ji mohl nahradit „nepravou“ ženou, ovšem s handicapem 6 bodů v každém setu. Tento systém zafungoval velmi dobře a tato utkání často přinášela tuhé boje, které měly velkou důležitost v konečném zúčtování. Ještě více se oproti obavám především českého týmu osvědčily čtyřhry. Málokterý hráč se do té doby s touto herní variantou setkal a tak panoval především strach z překážení si, nekoukatelné hry a velkého zmatku. Kupodivu se však při každém zápase skutečně  4 hráči do kurtu vešli a světe div se, dalo se na to dívat. Čtyřhry byly o to zajímavější, že v několika případech také rozhodovaly o konečném výsledku utkání. O atmosféru při těchto bojích tak nebyla nouze.

Turnaj se hrál dvoukolově, kdy jednou jako první nasazovalo své hráče jedno mužstvo, v druhém kole druhé mužstvo. Pokud týmy výrazně netaktizovaly, nestávalo se ani, že by na sebe dvakrát narazili ti samí hráči. Nutno zmínit, že všechny výběry přivezly výkonnostně vyrovnané hráče a tak nebylo k vidění mnoho „předem rozhodnutých“ utkání. Kdo se chtěl kochat napínavým ricochetem, rozhodně měl tu možnost.

Hned první zápas naznačil, jak vyrovnaná a překvapivá budou utkání. Sílu ukázali domácí Maďaři, když si celkem jednoznačným výsledkem poradili s nabitými Nizozemci. Ve druhém vzájemném zápase jim zase Nizozemci prohru oplatili. Výsledky byly opravdu velmi vyrovnané a o druhém až čtvrtém místě rozhodovaly pouze rozdíly v jednotlivých zápasech. I přes jedno lehké zaváhání s německým výběrem se celkovým vítězem stali opět Češi. Je pravda, že kvůli jedné prohře jsme museli napjatě čekat na potvrzení celkového vítězství, až do posledního klání, ale radost z vybojovaného vítězství byla o to větší. Podařilo se poskládat skvělou partu hráčů, která táhla za jeden provaz. Každý hráč přispěl svou herní a lidskou špetkou do vítězného ricochetového mlýna. Alan Mačor se sice rozjížděl pomaleji, když se zpočátku trápil s nejlepším Maďarem Rolandem Makrou, ale když zde nakonec vybojoval výhru 3:2, tak už byl k nezastavení. Petr Sobotka nejen že vybojoval cenné body, ale především se ve dvojici s  Alanem stal „odborníkem“ na čtyřhru. Agilní Sobotka si na turnaj dovezl i svého „osobního bodyguarda“ Martina Ištvánika, který budil respekt nejen na kurtu, ale i mimo něj J Martin pomohl především svou výhrou s Holandskem. Na zkušenou se vypravil i juniorský hráč Jakub Valenta, který v mnoha zápasech příjemně překvapil a nemalou měrou se podílel na bodových ziscích. Jindřichohradeckou čtyřčlennou skupinu uzavíral Jan Pulkráb, který nejprve pohrdl podanou rukavici od německého mistra Haefera, když ač dva míčky od vítězství ve třetím setu nakonec prohrál 2:3. Chuť si ale spravil nečekaným vítězstvím nad Maďarem Makrou, kde měl naopak i štěstí v koncovce pátého setu. Honza Schmidt jen potvrdil vzrůstající výkonnost, když se postaral o dva důležité body s Maďarskem a Německem. Honzu a jeho koráb nutno taktéž pochválit za dopravu nadpoloviční většiny českého týmu. Až na to, že nám uprostřed dálnice došel benzín, to bylo vzorné J Ve velmi dobrém světle se na turnaji představil i Michal Vondrák. Své možnosti naplno ukázal především v zápase s Němcem Schmidtem. Ani ve čtyřhře se na kurtu neztrácel. Síla spočívala především v týmovém duchu v týmu. Nálada a atmosféra mezi všemi hráči na turnaji byla pohodová a výrazně nadstandardní.

Turnaj byl organizován napůl domácími Maďary a napůl Nizozemci. Oproti loňskému ročníku byl znát výrazný posun vpřed a myslím si, že všichni hráči odjížděli spokojeni jak s organizační, tak herní a společenskou stránkou turnaje. Jen víc podobně vyladěných ricochetových turnajů.

 

Jan Pulkráb, RC Oliver Jindř. Hradec

 

 

Fotogalerie z turnaje na:

http://www.facebook.com/album.php?aid=240049&l=1574ba0229&id=311594281822

Ukázka čtyřhry - nejúspěšnější česká  dvojice Alan Mačor, Petr Sobotka proti Němcům :

http://www.youtube.com/watch?v=HPxxcOA_v88

Televizní reportáž místní televize (začátek cca. 2:15) :

http://www.veszpremtv.hu/new/oldal/index.php?view=1282650233


Přílohy

Nations cup 2010 (122,37 kB)

Galerie

víceNovinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více