8. 5. 2011  |  aktualizováno 8. 5. 2011  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

Zvučná jména se sešla v Jindřichově Hradci

Kdy naposled se sešlo tolik prvotřídních hráčů na áčkovém turnaji? Kdy naposled se hrálo tolik kvalitních a vyrovnaných bitev? Kdy naposled prohrál Alan Mačor první dva zápasy na turnaji? Přesné odpovědi není lehké dohledat, ale určitě to bylo ve vzdálenější minulosti. Turnaj v Jindřichově Hradci překvapil v mnoha ohledech. 

Že se bude jednat o jeden z nejnabitějších turnajů sezóny, dával tušit již samotný pohled na jména přihlášených hráčů. Přijeli 4 hráči z prvních 6 na žebříčku a to se ještě účastnili tací hráči jako Petr Hušek, Alan Mačor, Luboš Falada nebo Petr Sedlačík. Jelikož vedle ostatních i tito zmínění hráči letos ještě moc turnajů neodehráli, bylo nasazení do turnaje, které se provádí dle umístění na žebříčku, velmi neohleduplné k aktuální výkonnosti hráčů. 

Zajímavé dvojice tak utvořili třeba Alan Mačor a Petr Hušek, Honza Pulkráb s Petrem Sobotkou nebo Luboš Falada s Edou Kočvarou. První z těchto zápasů skončil nakonec jasně pro Petra Huška, který po nepřesvědčivém výkonu na lize družstev potvrdil vzrůstající formu. To druhé dva zápasy byly dramatičtější. A to řádně. Honza Pulkráb vedl nad Petrem Sobotkou v pátém setu už 8:1, ale Petrovi se do spodní poloviny pavouka nechtělo a tak zabral a otočil na 12:9. Honza si pak vzpomněl, že taky nechce prohrát. Takhle se oba hráči před nadchnutým publikem přetahovali až do stavu 20:18 pro zkušenějšího Petra, kterému přišla ve správnou chvíli na pomoc pověstná ricochetová větev...aneb jak z míčku pomoci rakety udělat šišku. 

Souboj mezi lídrem žebříčku Edou Kočvarou a navrátilcem z Tábora Lubošem Faladou nebyl o nic méně dramatický. Zápas končil taktéž dvoubodovým rozdílem v pátém setu. Klobouk dolu obzvlášť před Edou, který předváděl neuvěřitelné míčky. Nakonec byl však v závěru šťastnější Luboš, který se před MR dostává zpět do své někdejší formy. 

Ve druhé várce zápasů nejvíce zaujal zápas mezi Alanem Mačorem a Honzou Pulkrábem (ten si v turnaji užil syté porce 19 setů). Zápas byl plný technických fines ze strany Alana a velké porce bojovnosti ze strany Honzy. V pátem setu, jak jinak než dvoubodovým rozdílem, slavila úspěch právě bojovnost. Do sbírky pětisetových zápasů přispěl i svým druhým zápasem Eda, který rozběhal Dalibora Sovu 3:2. Stejným výsledkem porazil i domácí junior Jakub Valenta Vojtu Němce z pražských Kunratic. 

Ve třetím kole nejvíce zaujala semifinálová bitva mezi domácím Petrem Sedlačíkem a palmovským Petrem Novákem. Čerstvý veterán "Sedlo" ač varován, že jeho soupeř běhá jak motorová myš a že velmi rád a především dobře zkracuje hru kraťasy, těchto upozornění nedbal a tak odcházel z kurtu poražen výsledkem 1:3. Celkem v klidu se do finále v druhé poloviné pavouka probojoval Petr Hušek. Finále slibovalo pěknou podívanou. Na jedné straně "Hušoun" s nejtvrdšími údery a proti němu "Novásek" s nebezpečnou kombinací pohyblivosti a techniky. Ke svému obvyklému zkracování se však Petr N. nedostával. Neměl příležitost. Míčky z rakety Petra H. lítaly takovou rychlostí jako kdyby je prohnal přes urychlovač částic CERN. K delším výměnám začalo docházet až ve třetím setu a to už bylo pro unaveného Petra Nováka pozdě. Vítězství patřilo zaslouženě navrátilci z USA Petru Huškovi. Nechť po návratu za oceán šíří takto slávu ricochetu i mezi Američany.

Turnaj se odehrál v přátelské ale i sportovně naladěné atmosféře. Organizátoři připravili nejen neobvyklé ceny, ale i kvalitní občerstvovací možnosti. Příjemně překvapil i fakt, že ani kurty se moc nerosily a nekazil se tak požitek ze hry. Rozhodně se jednalo o jeden z nejpovedenějších turnajů v sezóně, z kterého lze odvodit několik závěrů. Chceš-li se v turnaji umístit na špici, je dobré jmenovat se Petr ( z prvních 5 hráčů 4 Petrové). Junioři Adam Široký a Jakub Valenta dokazují, že mladí hráči již i na áčkových turnajích umí vystrčit růžky. Hráči, kteří delší dobu nehráli, se pomalu začínají vracet, protože poznali, že lepšího sportu prostě není. A poslední závěr: pokud přijedou na nastávající Mistrovství republiky všichni hráči z tohoto víkendu a přidá se k nim pár dalších kvalitních hráčů, tak se můžeme všichni do Pardubic jen těšit.

Jan Pulkráb


Galerie

víceNovinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více