12. 10. 2012  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

Turnaj A la Jirka Hééérda

První říjnovou sobotu se v Pardubicích po dlouhé letní přestávce konečně uskutečnil první turnaj série A v sezoně 2012/2013. A nejen to. Po roční pauze se také podařilo uspořádat klání žen. Od rána byla atmosféra klidná a pohodová. Než přijela skupinka hráčů a také skalních fanoušků z Prahy pod vedením Móni Bartákové. Od té doby bylo až do večera všude slyšet pokřik: JIRKA HÉÉRDA!!! A na turnaji to bylo znát. Jirka Herda se za velké podpory fanoušků probojoval až do finále. Tím naštěstí uspokojil ricochetové rowdies a ti se po skončení turnaje v poklidu rozešli domů.

Do mužské části turnaje se nakonec přihlásilo 18 hráčů. V samém úvodu se uskutečnil zajímavý manželský souboj Denisa Bohuslavová versus Martin Bohuslav. Křik hladové Anetky Bohuslavové, ozývající se zpoza kurtu, nenechal maminku na pokoji, a tak měl zápas rychlý spád. Martin vyhrál poměrně jednoznačně 3:0. Jediným neregistrovaným hráčem tohoto turnaje byl Zdeněk Dušek, který po dvou prohrách skončil na posledním osmnáctém místě.

První kolo probíhalo velice rychle a většina zápasů skončila jednoznačně 3:0. Jediná pětisetová bitva proběhla na modrém kurtu. Hlavními aktéry byli JIRKA HERDA a Tomáš Chvojka. Jirka, mocně podporovaný svými fanoušky, nastoupil sebejistě na kurt, ale Tomáš se nezalekl a hned na úvod sebral Jirkovi set. I druhá sada probíhala velice dramaticky, ale nakonec Jirka srovnal na 1:1. Ve třetím setu se štěstí znovu přiklonilo na Tomášovu stranu a trochu znepokojený Jirka začal dělat více chyb. Když se čtvrtý set, za poměrně jednoznačného vedení Tomáše, začal blížit do rozhodujícího dějství, vzbudili se Jirkovi fanoušci a zápas společně dotáhli do vítězného konce.

Po skončení prvního kola byl vyhrazen prostor ženské části turnaje. Móňa unavená fanděním podlehla v prvním zápase Martině Raisové 0:3 a Hanka Bacílková již rozehrané Denise poměrně snadno 1:3.

Také druhé kolo přineslo několik zajímavých okamžiků. Tomáš se znovu rozhodl zahrát si pětiseťák, ve kterém ale nakonec podlehl Jirkovi Krůčkovi. Jirku Krůčka tentokráte pacinka nezklamala a po dalším vyhraném zápase nad Ondrou Veselým ho vynesla až do souboje o vítěze plejtu. Snadný postup ve druhém kole měl i favorit turnaje Honza Pulky, který si pohrál s nejmladším hráčem turnaje Filipem. Jediný vyhrocenější zápas celého turnaje proběhl mezi maratoncem a kliďasem Daliborem Sovou a domácím dlouhánem Martinem Šerákem. Martinovi se zpočátku vůbec nedařilo. Dalibor v klidu stíhal všechny míčky a nenechal se rozhodit častou Martinovou žádostí o let. Nakonec musel rozhodnout až pátý set. Pro tentokráte se štěstěna přiklonila na Martinovu stranu, Martin jej vyhrál 16:10, a postoupil tak do soubojů o místa nejvyšší. Již ve druhém kole se začaly projevovat zdravotní potíže s kotníkem u Tomáše Marka a Šeryho. Ač v něm oba hráči ještě zvítězili, do dalších soubojů bohužel již nezasáhli.

Třetí kolo přineslo jen jedno překvapení. Hodně unavený Martin Bohuslav nečekaně podlehl Hance Bacílkové 0:3. V průběhu dne pokračovala i ženská část turnaje. Vítězkou se stala Denisa Bohuslavová se ztrátou jediného setu. Druhé místo na stupni vítězů patřilo Hance Bacílkové a třetí obsadila Martina Raisová. Bramborová medaile nakonec patřila Móně Bartákové, což je po dvanáctém místě na German Open veliký úspěch.

Finálové čtvrté kolo bylo poznamenáno zraněním dvou hráčů. Třetí místo získal bez souboje Martin Portl, který jako vždy v průběhu turnaje ohromoval a ochromoval protihráče svým dělovým podáním. Na dvanáctém místě po skreči Tomáše Marka skončil Ondra Veselý. O vítěze plejtu si nakonec zahrál Jirka Krůček a Miky Vondrák. Pro oba hráče byl souboj o deváté místo nečekaným úspěchem. Během prvních čtyř setů byl zápas vyrovnaný, až v pátém začala Jirkovi odcházet pověstná pacinka a Miky v něm snadno zvítězil 15:6.

Finálový zápas (Honza vs Jirka) probudil krev v unavených pražských rowdies, kteří zůstali věrni svému favoritovi a po celou dobu skandovali JIRKA HÉÉÉRDA. V prvním setu nedal Honza Jirkovi šanci a lehce zvítězil. To vybudilo Jirkovi fanoušky až k běsnění a ten podporován publikem začal bojovat o druhý set. Ale Pulky se nenechal vyprovokovat k polovičním výkonům a i druhý set poměrně snadno vyhrál. Třetí set byl dramatický až do konce, závěr se ale lépe vydařil Jirkovi a ten konečně vyhrál. Čtvrtý a závěrečný set byl již pevně v Honzově moci. Po vítězství 18:9, 16:12, 19:21 a 18:14 se mohl Honza radovat ze svého prvního letošního vítězství.

Otázkou zůstává: měli pražští rowdies podíl na zničení kotníků obávaných pardubických hráčů, nebo to byla jen náhoda?

Významnou měrou se na úspěchu turnaje podílel také Eda Štěrba, který jako obvykle štědře přispěl k občerstvení hráčů.

Hana Bacílková

více

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.