30. 1. 2010  |  aktualizováno 2. 4. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Příloha  |  Detail turnaje

Super A mužů a žen

Poslední lednovou sobotu se sešlo 31 hráčů a hráček k důležitému turnaji v letošní ricochetové sezóně – turnaji Super A. Byl to historicky teprve druhý takovýto turnaj a tak někteří hráči teprve zjišťovali, že když na Super A porazí soupeře, který je na žebříčku před nimi, připíší si na konto 10% jeho doposud získaných bodů. Novým žebříčkem tento systém jistě zajímavě zamíchá, hráčům dodá motivaci a vyrovná umístění podle skutečné formy a výkonnosti.

Jelikož se po delší odmlce povedlo uspořádat turnaj mezi ženami, začnu právě touto ženskou částí turnaje. Sešel se pěkný počet devíti žen. Pěkný co do účasti, horší už to bylo s napasováním na herní systém. Nakonec se zvolil systém dvou skupin-pětičlenná a čtyřčlenná. Po dohrání skupin se hrálo ve dvojicích o konečné umístění. Doufejme, že hojná účast žen bude podtržena i na příští lize družstev a že každé družstvo si svou ženu (či více žen) doveze. V pětičlenné skupině A si nejlépe vedla Martina Kopecká z Trutnova. V závěsu na druhém místě dokončila skupinu Karolína Menoušková. Boj o páté místo, tzn. třetí místo ve skupině, čekal zlepšující se Simonu Hegerovou. Solidní formu potvrdila Andrea Balogová čtvrtým místem a černý Petr zbyl na pátou Danu Bosákovou. V méně početné skupině B kralovala Denisa Paulasová před Kristýnou Juristovou. Třetí skončila Radka Synková a boj o sedmé místo čekal Míšu Kuderovou.

V ten okamžik už byla odehrána dvě kola mužských soubojů. V bitvě dvou palmovských vypinknul z boje o horní šestnáctku Libor Skala Michala Vondráka. Pěkný pětisetový boj předvedl Petr Sedlák s Martinem Bohuslavem. Za delší konec stébla tahal tentokráte Petr Sedlák. Ale tahákem prvního kola byl určitě souboj mezi zkušeným dravcem Tondou Miloschewitschem a Martinem Rudovským. Po prvním setu to s Martinem vypadalo velmi bledě. Tonda tlačil, Martina vůbec nepouštěl do hry a k tomu mu vše, co mohlo, spadlo do spáry. Martin zbraně nesložil a vystrčil růžky ve druhém setu. Za stavu 1:1 začali oba hráči bojovat o prostor na kurtu, čehož důkazem bylo i Tondovo nastřelené stehno. I ve druhém setu měl nakonec navrch mladší Martin. Ale Tonda, starý bojovník, se nechtěl vzdát. Čtvrtý set přinesl velmi „koukatelnou“ bitvu. Oba hráči příkladně bojovali. Martin běhal z rohu do rohu „jako by nic“ a Tonda rozdával míče, zkušenosti i moudra. Ruce nad hlavu však zvedal na konci zápasu Martin Rudovský. Tomuto zápasu by klidně slušelo i semifinále.

Ve druhém kole se už představili všichni hráči, tzn. i ti nejvýše nasazení. Radek Malý si pohrál s Liborem Skalou. To se čekalo. Ale k překvapení se schylovalo v zápase mezi Jirkou Kisvetrem a Martinem Portlem. Martin vedl již 2:1 a k vítězství byl blíž. Pak však zatáhl Jirka za záchranou brzdu a Martin už dále nebyl schopen vzdorovat nátlakové hře. Kisvetr: Portl 3:2. Alan Mačor zjevně omezován zraněním podlehl oddílovému kolegovi Jardovi Kindlovi 0:3. Martin Nohejl ve druhém kole poznal bojovnost Zdeňka Dědičíka. Ten si ale to nejlepší schovával ještě na později. Další napínavá podívaná se odehrála mezi Honzou Pulkrábem a Martinem Rudovským. Oba se z Palmovky dobře znají a málokdy jejich souboje končí jinak než v pěti setech. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Oba hráči hráli fyzický náročný styl a i nepřesnosti v úderech zapříčinily, že si oba na kurtu nadmíru dobře zaběhali. Na pátý set si více sil pošetřil jindřichohradecký Pulkráb a mohl se těšit do horní osmičky.

Ve třetím kole už musel začít běhat i Radek Malý. Jirka Kisvetr ho svými tvrdými údery nutil běhat z rohu do rohu. Soupeře se mu však na rozdíl od sebe utahat nepovedlo a tak další dva sety už nebyly tak vyrovnané jako ten první. Další dva čtvrtfinálové zápasy měly podobný průběh. Jak Eda Kočvara, tak i Roman Cenek vyhráli ve svých kláních vcelku přesvědčivě první set. Romanovi se dokonce povedlo poprvé uhrát nad Jardou Kindlem set. Ale stejně jako nakonec Eda Kočvara podlehl bojovnému Honzovi Pulkrábovi, tak prohrál i  Roman s Jardou výsledkem 3:1. V oddílových „vyřazovánkách“ vyhrál Martin Rudovský nad Milanem Synkem a Jakub Šolín nad Martinem Nohejlem. Možná nejhezčí zápas celého dne však sehrála jiná dvojice. Zdeněk Dědičík a Franta Červenka. Oba hráči předváděli po celý zápas velmi bojovný a vyrovnaný ricochet. Vzorně se střídali ve vyhrávání setů. Ten pátý v pořadí měl podle dosavadního průběhu připadnout „Dědkovi“. Ale Franta Červenka neúnavně do Dědka bušil, až si v pátém setu vydobyl vedení 14:6.  Ale to ještě nemělo být zdaleka všechno. Zdeněk, znám jako velký bojovník, si umanul, že to ještě nevzdá. A skutečně se mu najednou dařilo získávat míček po míčku. Frantu se mu povedlo dotáhnout a samotná koncovka se proměnila v nekonečný boj o dva míčky v řadě.  Velký vzájemný respekt a úctu si oba hráči dokazovali okázalými milodary v podobě zkažených podání.  Typická pozice „Dědka“: vleže v rohu po skočené rybičce. Typická póza Franty: opřený o zadní sklo a lapající po dechu. Diváci se ohromně bavili a po skončení show mohli gratulovat jak vítěznému Frantovi, tak i Dědkovi za famózní boj.

V prvním semifinále na sebe nastoupili Radek Malý a Jarda Kindl. Favorit Malý s přehledem vyhrál první dva sety a tak si mohl dovolit zlehka zvolnit a darovat Jardovi jeden čestný set. Jarda předvedl sympatický výkon. Na favorita to však nestačilo. Druhé semifinále sehrál Franta Červenka s Honzou Pulkrábem. Ten si myslel, že po velké bitvě svého soupeře v předchozím kole bude mít lehkou cestu do finále. Opak byl pravdou. Franta držel krok a uhrál dva pěkné a vyrovnané sety. V koncovkách mu však síly už scházely. Mezi ostatními zápasy vyčnívaly dvě pětisetové partie. Martin Portl s Petrem Sedlákem si nic nedarovali v žádném z pěti setů. Po napínavé koncovce a pár výkřicích zaviněných spárami, se z dvoubodového rozdílu v posledním setu radoval Martin. Neméně zajímavý byl zápas Romana Cenka a Jirky Kisvetra. Roman vstupoval do zápasu jako papírově silnější hráč, ale z nějakého důvodu nehrál úplně naplno a tak situace došla až tak daleko, že Jirka se v pátém setu dostal do vedení 14:13. V ten okamžik už měl nabito na vítězství. Stačilo vystřelit. Výstřel přišel. Ale zároveň s ním také světelná a zvuková signalizace. Zaváhání Roman dokonale využil a zápas dalšími dvěma body otočil ve svůj prospěch.

Na kurtech se střídala mužská zarputilost, bojovnost a smradlavý pot s dámskou elegancí, krásou a vůní. V boji o bronz si dokázala nadějná Karolína Menoušková poradit s Kristýnou Juristovou. Rány, které se odrážely od raket obou hráček, by se neztratily ani mezi muži. Rozhodně se bylo na co dívat a i diváci ocenili líbivou hru. Ve finále na sebe narazily Denisa Paulasová a Martina Kopecká. Sledovaná bitva přinesla mnoho pěkných výměn. Martina Kopecká nemohla najít správný rytmus, a když ho konečně chytila ve třetím setu, bylo již pozdě. Zaslouženou vítězkou celého ženského turnaje se stala Denisa Paulasová.

Finále mužů skončilo taktéž výsledkem 3:0. Favorizovaný Radek Malý nenechal nic náhodě a s již mírně utahaným Honzou Pulkrábem si poradil i bez útočení. Když už hráči divákům nepředvedli vyrovnanou bitvu, tak si před nimi alespoň pěkně zaběhali. Podobný průběh měl i zápas o třetí místo mezi Jardou Kindlem a Frantou Červenkou. Ač si mnozí mysleli, že Franta už zápas jen odchodí, mýlili se. Franta bojoval a rozhodně na turnaji nechal dobrou vizitku. Z třetího místa se zaslouženě radoval Jarda Kindl.

Dolní plate o 17. místo přesvědčivě ovládl Tonda Miloschewitsch. Za ním skončil po sympatickém výkonu Martin Bohuslav. Nejpřitažlivějším zápasem celého dolního platu byl ten mezi Honzou Schmidtem a Michalem Vondrákem. Druhý jmenovaný se do svého zkušenějšího kolegy pěkně zakousnul a Honza se musel na kurtu začít pořádně ohánět. Životní výkon přinesl Michalu Vondrákovi setball v koncovce pátého setu. Ten však nevyužil a tak se přece jen z vítězství radoval Honza.

Po turnaji se patří poděkovat jak hráčům a hráčkám za hojnou účast, tak organizátorům za hladký průběh a hodnotné ceny. Ač se končilo trochu později než je zvykem, odcházeli všichni domu spokojeni s kvalitně strávenou sportovně-společenskou sobotou.

Jan Pulkráb, RC Oliver Jindř. Hradec

Příloha

více

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.