22. 11. 2009  |  aktualizováno 2. 4. 2010  |  Novinky ze soutěží

Rozhovor s Radkem Malým po ME

Na ME v ricochetu na konci listopadu patřil k černým koňům turnaje. Svou roli nakonec Radek Malý nepotvrdil, ale dobrou náladu ani tak neztratil a uvolil se ke krátkému interview.

Mohu Ti gratulovat k devátému místu v Hertogenboschi nebo umístění bereš spíše jako neúspěch?

Určitě jako neúspěch. Jel jsem vyhrát a ne se zúčastnit. V mém případě, kdy jsem dlouho nikde nehrál a tudíž neměl potřebné body, rozhodoval los a tam mi scházelo štěstí. Nechtěl jsem narazit na spolufavority Veselého nebo Koukala. Výsledek byl v 1.kole Veselý a smolná prohrál 2:3. Když jsem pak viděl ostatní aktéry a porovnal jejich formu s mojí formou, tak mi vyšlo, že jsem reálně mohl hrát o medaili. Ale to je kdyby a na to se nehraje.

Na letošním Czech Open jsi byl taktéž už v ranné části turnaje vyřazen právě Honzou Veselým. Nemáš z tohoto hráče už pomalu komplex? Vím, že u některých hráčů takovéto komplexy vznikají.

Jako komplex bych to neviděl a nenazval. Jsou mezi námi sice případy, kdy hráč prohrává se svým ,,komplexem“ ještě dříve než spolu vůbec začnou hrát, ale to opravdu není můj případ. Honza má štěstí, že těží z dlouholeté herní praxe s Milošem Pokorným. To mě taková kvalitní praxe scházela a schází a tím se vůbec nechci dotknout svých tréninkových sparingpartnerů. Navíc Honza hraje squash, má jinou tělesnou disproporci, která mu umožňuje hrát silový ricochet a to v mém okolí není nikdo schopen zahrát. Jen ve fyzickém fondu, si troufám tvrdit, mám převahu.

V zápase s Honzou došlo k nepříjemné události. Trefil jsi svého soupeře na kurtu míčkem do oblasti oka. Jak bys celou situaci popsal?

Mrzí mě, že se o této situaci mluví více než třeba o faktu, že rozhodčí zápasu, mimo jiné týmová kolegyně Honzy z oddílu, ve třetím setu jasně podržela Honzu ve hře a mě neuznala jasné dva body, které mi pak scházeli k zisku setu a k vedení 2:1 na sety, a ač to všichni viděli a dali mi za pravdu, tak převažuje v diskuzi skoro vystřelené oko.

Nu dobrá komentář:

Nešťastná náhoda, která se občas stane. Naštěstí nebylo zasaženo oko, ale lícní kost. Přerušili jsme hru a na kurt jsme se vrátili až si Honza sám řekl. Byl mi sebrán bod, ač mohl být míč posouzen jako nový, prohrál jsem set a hráli jsme dál. Škoda, že tento okamžik znevážil v komentářích můj herní výkon.

Co říkáš faktu, že Honza Veselý už byl tentokráte, na rozdíl od republiky, schopen „Koukimu“ ve finále sebrat set?

Neviděl jsem republikové finále, takže nemohu srovnávat. Ale myslím si, že tentokráte dle dění na kurtu to byla jenom benevolence a kolegialita Honzy Koukala, který ,,dovolil“ uhrát kamarádovi set.

Kolik myslíš, že by sis Ty uhrál bodů s Honzou Koukalem? Myslíš, že by ses dostal nad pět bodů?

Herní styl Honzy Koukala by mi mohl vyhovovat. Žádné rány, spíše dlouhé a technické výměny náročné na fyzickou kondici a to je hra pro mě. Proto, pokud by neproběhla nějaká záludná sázka, tak si troufám tvrdit, že bych se nad deset míčů měl určitě dostat. Navíc v březnu Honza přislíbil tréninkovou účast u nás v centru Svět pod Palmovkou. Tam určitě změříme síly a výsledek se určitě všichni dozvědí.

ME se zúčastnil rekordní počet 18 českých hráčů a hráček. Jak hodnotíš výkony ostatních Čechů a Češek?

V ricochetu nemáme konkurenci, takže výsledek mě vůbec nepřekvapil. Všichni hráli dobře a někteří jedinci se svým výkonem až překonávali. Zklamáním pro mě byla snad jen prohra Alana Mačora v zápase o třetí místo s Němcem Häferem. To byla velká kaňka na našem vystoupení.

V Hertogenboschi byl zápas s Honzou Veselým jediným, který jsi prohrál. Který z Tvých dalších zápasů byl pro Tebe nejtěžší?

Abych byl upřímný, tak žádný. Dopředu jsem věděl, že pokud prohraji tak skončím devátý.

Zejména při Tvém zápase s René Wietenem se diváci bavili hrou na kurtu. Až měl chvílemi zápas trochu nádech exhibice. Čím to, že zrovna v tomto vcelku důležitém zápase panovala na kurtu tak uvolněná atmosféra?

Když jsem prohrál zápas o všechno, řekl jsem si, že si další zápasy užiji a pokud soupeř bude chtít, tak ho nechám zahrát. René byl fantastický. Věděl, že nemá šanci a tak v posledním setu přistoupil na exhibiční hru a udělali jsme tak divákům ,,two men show“, která se dle reakcí líbila. Diváci se bavili a my si to parádně užili. Potěšilo mě, že náš zápas byl hodnocen jako druhý nejkoukatelnější zápas po finale.

Jak se Ti líbilo v dějišti turnaje? Jak bys hodnotil turnaj po organizační stránce?

Diplomaticky řečeno: byl jsem spokojený. Pokud jedeš vyhrát, tak tě nic nesmí překvapit. Se vším musíš počítat a vyrovnat se s tím. Ti, co snad byli nespokojeni s organizací, si tak alespoň uvědomili, že naši organizátoři turnajů odvádějí super práci a příště si tak odpustí nějaké narážky.

Myslíš si, že čeští hráči potvrdili svou pověst ricochetové velmoci?

Ano, jednoznačně.

Jan Pulkráb

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.