17. 2. 2014  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Přes prohru s Pulkrábem Maďar Szabó na Slovensku vyhrál a upevnil si vedení v mezinárodním žebříčku

Vydařenost prvního ročníku nového mezinárodního turnaje na evropské scéně potvrdila účast necelé třicítky hráčů ze šesti ricochetových zemí. Ze známých ricochetových krajů chyběli pouze Holanďané, kteří nejspíše soustřeďují síly na svůj březnový mezinárodní turnaj Dutch Open.

Cesta hráčů za konečným umístěním vedla herním systémem na dvě prohry. To znamenalo, že kdo jednou prohrál, měl stále šanci prokousat se do finále. Pavoukem hráčů bez prohry si cestu pohodlně prošlapával vedle dvou hlavních favoritů Pulkrába a Szaba i Eda Kočvara, který se po delší odmlce opět ukázal na kurtech, a nutno podotknout, že ve velmi dobrém světle. Přes první dvě kola prošel i domácí Juraj Kozák. Ten výhrou nad Pavlem Sladovníkem potvrdil velký výkonnostní pokrok.

Takový Petr Sedláček prvními dvěma koly také prošel bez větších zaváhání. Sice sám s oblibou tvrdívá, že rád běhá ode zdi ke zdi, ve třetím kole však na pomyslnou zeď jménem Gábor Szabó tvrdě narazil. Zkoušel obalamutit Maďara svými pověstnými stropy a pak i laškovnými úsměvy. Nic z jeho repertoáru však na výhru v zápase nestačilo.

Honza Pulkráb nebyl jediný, kdo si v jeden den zahrál dvakrát s hráčem jménem Gábor Szabó. Petr Sedláček totiž hned v dalším kole pavouka hráčů s jednou prohrou dostal naservírovaného otce slavnějšího ricochetisty a squashisty. Výhra 3:0 mu spravila chuť na večerní raut a hlavně mu dodala sebevědomí do dalšího postupu druhým pavoukem. Tím se nakonec proklestil ke svému nejlepšímu mezinárodnímu umístění. O páté místo ho nepřipravil ani nedělní souboj s Honzou Radou, který vzhledem ke svému věku předváděl úctyhodné výkony. I třeba takový Jirka Kisvetr měl co dělat, aby si s nestárnoucím Rožnovákem poradil.

Nenápadně se po první prohře s Honzou Pulkrábem dostával zpět nahoru Filip Rolenec. Trutnovský junior si bez problémů poradil s domácím Murčem, Němcem Lohsem, 3:2 porazil i Petra Sedláčka a nejlepší výkon si schoval pro Jirku Kisvetra. Ten v zápase s Filipem bojoval nejen se svými zády, ale hlavně s neúnavnou Filipovou defenzívou ve stylu Rafaela Nadala.

V minipavouku o 9.-12. místo se rozhodovalo o nejlépe umístěném slovenském hráči, což brali domácí jako velice prestižní záležitost. Vzájemný souboj dvou Jurajů - Pavlíka a Kozáka - se nakonec nekonal, když rozhodly dvě předcházející pětisetové bitvy. Zatímco Kozák si nedokázal s přesnou a takticky vyspělou hrou Čecha Kočvary poradit a v pátém setu podlehl, Pavlík s vypětím všech sil nakonec v koncovce rozhodujícího setu Maďara Szaba staršího porazit dokázal. V dalším zápase sice ani on na Edu Kočvaru nestačil, i tak se však vešel do první desítky a radoval se z poháru pro nejlepšího Slováka turnaje.

V posledním kole pavouka neporažených na sebe narazili dva loňští finalisté, Gábor Szabó ml. a Jan Pulkráb, a byl to nejsledovanější a asi i nejhezčí zápas turnaje. Na atraktivitě souboji přidala i vyrovnanost obou soupeřů. Poctivě se střídali v získávání bodů i setů. Oba hráči si nic nedarovali a přetlačovali se o každý míček. Ve čtvrtém setu se již málem končilo, když měl Maďar k dispozici slibný náskok 14:11. Honza však ještě zabojoval a vydřel pátý set. Zde se opět bojovalo do morku kostí. Zápas končil napínavou zápletkou, kdy oba hráči odvraceli několik mečbolů. Šťastnější byl v koncovce stejně jako loni ve stejné fázi turnaje Honza Pulkráb.

Gábor Szabó se však dílčím neúspěchem nenechal rozhodit a v zápase o vítězství v pavouku hráčů s jednou prohrou, kterým se bylo možné dostat zpátky do finále, si vcelku pohodlně poradil s Filipem Rolencem. Ten dokázal držet krok pouze v první sadě, kde se dokonce propracoval k setbolu. Ve druhém a třetím setu již Maďar dominoval.

Povedený nástup měl Maďar i do finálového zápasu. Rychle si vybudoval několikabodový odstup, který sice Honza na konci bojovně dotahoval, na obrat to však již nestačilo. Podobně bohužel pro českého hráče probíhala i druhá sada. Ten se však ještě rozhodně nemínil vzdávat a třetí set byl již opět vyrovnaný. Gáborovi ovšem finálový zápas sednul mnohem lépe. Honzovi se nedařilo zakončovat ze stropů, a jakmile dokázal Maďara dostat do defenzívy, ten mu odpověděl nechytatelným boustem nebo spárou.

Byl to opět Maďar Szabó, který si po finálové výhře 3:0 odvážel ze Slovenska titul mezinárodního mistra Slovenska. Maďarský objev posledních let si tak upevnil své vedení v mezinárodním ricochetovém žebříčku.

Turnaj se setkal s velice pozitivním ohlasem u hráčů, kteří kvitovali nejen výtečné občerstvení a uvolněnou atmosféru, ale i možnost povzbuzovat své oblíbené olympijské sportovce na velkém plátně v přilehlém sportovním baru.

Fotografie z turnaje zde.

Jan Pulkráb

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.