17. 2. 2013  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

Pardubický turnaj hranostajů, mužů kat.A a žen

Záznam z deníku ošetřovatelky Mustela erminea

8. 2. 2013 – Páteční den probíhal od rána jako většina všedních pracovních dní. Ošetřovatelka hranostajů (Mustela erminea) Hanka trávila celé dopoledne v práci a starala se o své miláčky. Práce se jí dařila a šla rychle od ruky. Dokonce i ty lasice, které prozatím vzdorovaly léčbě, se začaly uzdravovat. Prací nadšená, ale zároveň hodně unavená Hanka si po práci pustila televizi a natáhla se pohodlně na gauč. Po několika minutách jí pozvolna klesla víčka a tvrdě usnula. Z krátkého spánku ji vzbudil telefonát. Zdálo se, že něco není úplně v pořádku. Celý svět byl nějaký jiný. V telefonu se ozval nervózní hlas se zvláštním přízvukem: „Kdepak jsi? Čekáme tu na tebe. Přijď rychle.“ A tak se ve spěchu oblékla a vyrazila na domluvené místo. Na parkovišti před ricochetovým centrem na ni u auta čekali čtyři hranostaji. Neklidně pobíhali okolo svého auta a třeli si zimou zkřehlé tlapky. „Kde jsi? Proč jdeš tak pozdě?“ zaskřehotal hranostaj Jirka Kisvetr. V tu chvíli ještě nechápala, co je venku jiné, a přesto se jí podařilo ze sebe vymáčknout: „Omlouvám se. Zaspala jsem.“ Vedle Jirky postávaly lasice Míša K., Móňa B. a Petr S. „Kam si půjdeme sednout?“ zeptal se Petr. Po krátké poradě vyrazili všichni do města. Pozvolna začínalo Hance vše docházet. Uvědomila si, kde je a jaký je den a že místo lidí se po Pardubicích pohybují její oblíbené lasičky. Pomyslela si: to je úžasné, já jim rozumím. Večer strávili příjemným klábosením v hospodě nad pivem a dobrým jídlem coby přípravou na zítřejší ricochetový turnaj. Když ve dvě v noci usínala, přemýšlela, zda až se probudí, bude vše jako dřív. Najednou zase zazvonil telefon a Hanka vyskočila z gauče. V telefonu se ozvalo: „Kdepak jsi? Čekáme tu na tebe. Přijď rychle.“ A tak se ve spěchu úplně zmatená oblékla a vyrazila na domluvené místo. Na parkovišti před ricochetovým centrem na ni u auta čekali čtyři ricochetisté Jirka, Míša, Móňa a Petr. V tu chvíli si uvědomila, že vše byl jen sen, a tak mohli všichni vyrazit do víru večerních Pardubic. Cestou z hospody domů si Hanka představovala, jak by asi vypadal ricochetový turnaj v podání hranostajů…

9. 2. 2013 - K velké radosti pořadatelů se mužské části turnaje zúčastnilo 22 mužů a dvě ženy. Navíc se nakonec samostatně uskutečnil i turnaj žen. V letošní sezóně to byl již třetí ženský turnaj! Pro velký počet hráčů se v sobotu začalo hrát v osm hodin ráno. První na řadě byl zápas mezi Hankou a Míšou. I přes rostoucí odpor Míši se Hance nakonec podařilo zvítězit 3:0, a zajistit si tak umístění na stupních vítězů.

Už samotné předkolo mužské části turnaje přineslo několik velice zajímavých zápasů. Jedním z nejzajímavějších byl zápas mezi Denisou a Tomášem Chvojkou. Tomáš si sice vybojoval vedení 2:1, ale poslední dva sety vůbec nezvládl. Možná za to mohla děsivá představa prohry s ženou anebo prostě stálo štěstí na straně lepšího hráče, tak či onak Denisa dokázala zápas vyrovnat a nakonec v posledním setu i vyhrát. Souboj mezi Martinem Vostatkem a Tomášem Alexou byl hodně zajímavý, neb na kurtu se potkali dva velice běhaví hráči. Všem přihlížejícím bylo jasné, že ten, kdo se utká s vítězem tohoto utkání, to nebude mít vůbec jednoduché a rozhodně si dobře zaběhá. Z tohoto souboje nakonec vyšel vítězně Martin, a tak se mohl Petr Sedláček začít psychicky připravovat na svého budoucího soupeře. Nejvyrovnanější zápas předkola sehrál Martin Bohuslav proti Láďovi Vávrovi. První dva sety Martin vyhrál, druhé dva naopak prohrál, a o postupu tak rozhodoval set pátý. Od začátku setu hráli hráči vyrovnaně a nikomu se nepodařilo odskočit o více jak 2 body. K závěru začal mít převahu Martin. Za stavu 16:15 Martin zahrál sporný míček. Po krátké debatě Martin nabídl soupeři míček nový a to se mu bohužel nevyplatilo. Láďa se chytil příležitosti, otočil a nakonec vyhrál závěrečný set 18:16. Z předkola dále postoupili Roman Cenek, Standa Menoušek a Eda Kočvara.

První kolo probíhalo rychle, nikdo nechtěl zbytečně plýtvat silami a zápasy končily jasným vítězstvím 3:0 nebo 3:1. Za zmínku určitě stojí utkání mezi matadorem Šerym a juniorem Filipem Rolencem. Šery nedokázal po ránu najít odpověď na typickou hru Filipa a prohrál bohužel nekompromisně 0:3. Pořádající pardubický klub tak přišel o poslední šanci na postup alespoň jednoho hráče mezi nejlepších osm. Kdo si myslel, že následující zápas Petr Sedláček versus Martin Vostatek bude vyrovnaný, ten se mýlil. Martin přehrál Petra velice snadno 3:0. Nejlepšího výsledku Petr dosáhl v prvním setu, kde se mu ještě trochu dařilo vzdorovat a protahovat jej až do stavu 10:17. Je možné, že za neúspěchem stála výborná pečená křidélka, pivečko anebo ponocování v hranostají kůži, kdo ví.

Jako obvykle se s přibývajícími koly začaly zápasy prodlužovat a po skončení druhého kola bylo jasné, že se tento turnaj protáhne až do večerních hodin. Favorité turnaje – Radek Malý a Roman Cenek prošli i druhým kolem bez ztráty jediného setu. Největším překvapením druhého kola byla prohra řezníka Krkovičky s Martinem Vostatkem. Martin dovolil uhrát Jirkovi pouze jeden set a zaslouženě se probojoval mezi čtyři nejlepší hráče turnaje. A nejen to, v dalším kole si lehce poradil i s Edou K. a prohrál až ve finálovém utkání s Radkem Malým.

V turnaji žen jednoznačně dominovala Denisa. Ani tentokráte nenechala nikoho na pochybách, že se na kurty vrací v nejlepší formě, a ve finálovém zápase porazila Hanku 3:1. Nejenže vyhrála ženskou část turnaje, ale i v mužské části se probojovala až na 15. místo.

Atmosféra na kurtech i mimo byla velice přátelská, pouze ve dvou případech došlo ke zvýšení napětí na kurtu. Nikoho asi nepřekvapí, že se to týkalo zápasů Standy Menouška a v druhém případě Honzy Schmidta. Oba hráči se na kurtu projevovali svým osobitým způsobem. Standa nadával a křičel a Honza házel raketou a celým svým tělem. V obou případech znamenalo nezvládnout hlavu prohrát celý zápas. Na druhé straně to znamenalo posílení nervů a nakonec těsné vítězství pro Jirku Krůčka (soupeř Standy) a Láďu Vávru (soupeř Honzy). Láďa musel dokonce v průběhu zápasu odvracet pět mečbolů a poslední set vyhrál téměř nejtěsnějším možným rozdílem 21:19. Takže se asi nikdo nediví, že raketa Honzy zažila opravdu pekelný letecký den.

Vzhledem k náročnosti turnaje došlo ve třetím kole k několika skrečím a tím se turnaj alespoň o něco urychlil. Jenže někteří hráči se rozhodli, že si zatím zahráli málo, a tak i jasně vyhrané zápasy dovedli k pětisetovým bitvám. Mezi prodlužovatele turnaje se zařadil hlavně Jirka Herda z Trutnova. Jirka, momentálně třetí hráč ricochetového žebříčku, svedl pětisetovou bitvu s Petrem, Mikym i Jirkou Krůčkem a tím dostatečně zastoupil známého maratonce Dalibora. Spíše než bitvy to ale byly hry na kočku a na myš. Dalibor si protentokrát za celý turnaj zahrál pouze jeden pětiseťák. Nevím, zda mám napsat, že Jirka Krkovička neměl svůj den, nebo že Filip byl naopak ve skvělé formě, ale hlavní je, že Filip dovolil Jirkovi uhrát pouze druhý set a nekompromisně zvítězil 3:1. A aby toho nebylo málo, tak v souboji o páté místo vyhrál mladý Trutnovák i nad Láďou V. Přes třetí kolo hladce prošel Radek Malý, a ukončil tak cestu Romana do finále, kde si snadno poradil i s Martinem V. a opět bez ztráty jediného setu vyhrál mužskou část turnaje. Celý turnaj pak uzavřel v osm hodin večer zápas Dalibora a Mikyho o třinácté místo. Poté již následovalo vyhlášení vítězů a předání cen.

Děkujeme všem hráčům za účast, pořadatelům za průběh turnaje a sponzorovi – BIG SHOCK za ceny pro vítěze.

Hana Bacílková

více

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.