10. 10. 2013  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

Nečekaně suverénní vítězství zkušeného Edy Kočvary na turnaji A v Pardubicích

Pomalu se nám rozjíždí nová sezóna, která minulou sobotu pokračovala turnajem mužů A v Pardubicích. Ženská část turnaje bohužel byla pro nedostatečný počet hráček zrušena, a tak se jediné dvě přihlášené zapojily do mužského pavouka.

První zápasy předkola byly naplánovány až na devátou hodinu ranní, a tak se dalo očekávat, že při počtu 19 hráčů bude turnaj probíhat až do pozdních odpoledních hodin. Předkolo nicméně proběhlo rychle a žádný z favoritů nezaváhal.

Ani první kolo nepřineslo žádné velké překvapení, snad jen překvapivě rychlou a snadnou výhru Edy Kočvary nad Jakubem Šolínem. Kubovi se za konečné tři sety podařilo uhrát pouze 26 bodů. V tu chvíli přitom ještě nikdo netušil, že podobně dopadne každý hráč, který se v průběhu turnaje s Edou utká.

Naopak první pětisetovou bitvu mezi sebou svedli dva Palmovkáři, Péťa Sedláček a Martin Klouček. První dva sety pro sebe utrhl těsným rozdílem Martin, a když už vše nasvědčovalo tomu, že zápas dotáhne do vítězného konce, Petr se nakonec sebral a srovnal na 2:2. Také pátý set byl vyrovnaný až do konce, ale štěstí se nakonec přiklonilo na Petrovu stranu a ten zvítězil těsným rozdílem 15:13 a postoupil mezi osm nejlepších. Podobně jako Martin bojoval ve druhém kole i pardubický Tomáš Marek proti Daliborovi Sovovi, i on ale bohužel v pátém setu podlehl.

Ve druhém kole na sebe narazili dva nejstarší a nejzkušenější hráči turnaje, Eda a Jirka Herda. Oba měli šanci na vítězství a patřili mezi favority na přední umístění. Možná to tedy někoho překvapí, ale Eda zase jasně zvítězil 3:0. Tentokrát dovolil protihráči uhrát za zápas alespoň 36 bodů. Ale víc bodů proti Edovi na tomto turnaji už nikdo neuhrál.

Další a určitě ještě větší překvapení se odehrálo na žlutém kurtu až v závěru druhého kola. Utkal se zde favorit nejen tohoto zápasu, ale i celého turnaje Jirka Kisvetr proti již zmíněnému Péťovi S. Jirka nebyl po ránu zcela ve formě a první set zkusil uhrát jen na půl plynu, což se mu nevyplatilo, načež ho prohrál poměrně jasně 10:15. Ale nebyl by to Jirka, aby zápas nezdramatizoval, a druhý set uhrál snadno 15:5. Po dalších dvou setech však bylo utkání nerozhodné 2:2, takže o vítězi rozhodoval až set pátý. Jirka si v jeho průběhu vytvořil několikabodový náskok a vedl již 10:7, pak ale Petr uhrál čtyři body v řadě a Jirka rázem prohrával 10:11. V koncovce se oba přetahovali o každý míček. Za stavu 12:12 dal Jirka neuvěřitelný boast, ale nebyl by to pro změnu Péťa, aby mu to v další výměně nevrátil úplně stejným úderem. Za stavu 13:13 Petr hru při výměně zastavil a žádal rozhodčího o let, který ovšem nedostal. Po krátké výměně názorů tedy Jirka podával na ukončení zápasu, avšak svůj první matchball promarnil. Neshoda s rozhodčím (Martinem Portlem) Petra zdravě naštvala, nepříznivý vývoj pátého setu překvapivě otočil a nakonec i vyhrál poměrem 17:15.

Hned po tomto zápase se na žlutém kurtu proti sobě postavila Bestie Honza Schmidt (nabuzený výborným výkonem z German Open) a ideálně rozběhaný Dalibor. Už od prvního setu bylo jasné, že to Bestie nebude mít lehké. Ač se jí ve druhém setu podařilo s dosud ještě chladnou hlavou srovnat na 1:1, dál už byla hra v Daliborově režii. Bestii nepomohly ani typické rituály odhazování a kopání do rakety.

Mezi první čtyři hráče se ještě probojoval místní Martin Portl, který porazil ve čtyřech setech Jirku Krůčka. Mezitím se na modrém kurtu utkávali hráči ze spodní části pavouka, jejich zápasy však žádné velké překvapení nepřinesly.

Třetí kolo se odehrávalo v brzkém odpoledni. Někteří hráči, vědomi si vlastní síly a převahy, si s klidem došli do místní restaurace na vynikající pozdní oběd a věřili, že ani tíha jídla v žaludku je nepřipraví o vítězství v dalším zápase. Na hromadu hranolek a steak přes celý talíř málem doplatil Honza Dřevíkovský, který byl ihned po jídle vyzván na nerovný souboj s Hankou Bacílkovou. První dva sety Honza hledal recept, jak bez zbytečného pohybu po kurtu uhrát alespoň nějaký bod, a než se vzpamatoval, prohrával 0:2 na sety. V dalších dvou setech ale přitvrdil a srovnal stav na 2:2 a pátý set už si hru diktoval a za stavu 14:8 podával na vítězství. Ještě před podáním políbil míček, mrkl do obecenstva, řekl Hance „koukej na tu spáru“ a podal. Předpokládám, že horší podání v životě nedal, nedoletělo ani k čelní zdi, spadlo na zem a vrátilo se po odrazu od zdi Honzovi pod nohy. Poslední set se tak ještě na chvilku zdramatizoval a zmatený Honza zkazil několik dalších míčků, ale nakonec si přece jen došel pro vítězství 17:13 a celkovou výhru 3:2.

Další drama nabídl zápas Jirka Herda versus Jirka Krůček. Rozhodovalo se taktéž až v pátém setu, ve kterém Jirka prohrával už 7:12, ale pak nekompromisně zabojoval a set ukončil stavem 15:12. Největším překvapením třetího kola byla jasná prohra Jirky Kisvetra s Bestií Honzou 0:3.

První ze soubojů o finále byl jednoznačný. Eda K. byl ve vynikající formě a po výhře nad Kubou a Jirkou H. si věřil a nad Martinem Portlem vyhrál jasně 3:0. A tak bez ztráty jediného setu postoupil do finále. Druhý souboj o finále mezi Daliborem a Péťou S. byl v prvních čtyřech setech velice vyrovnaný a bylo zřejmé, že vítězem se může stát kdokoli. Ale do pátého setu nastoupil výrazně lépe Dalibor, získaný náskok si už nenechal utéct a nakonec Petra porazil.

Poslední kolo probíhalo v klidu podobně jako celý turnaj až do zápasu mezi Péťou S. a Martinem P. a rozhodčím Jirkou H. Lépe do zápasu vstoupil Petr, v prvním setu nedal Martinovi šanci a porazil ho rozdílem sedmi bodů. Ve druhém setu měl Petr několik rozporů s rozhodčím a tentokrát už nedokázal zkoncentrovat svou pozornost na hru a prohrál zatím svůj životní souboj o třetí místo 1:3.

Ve finále se potkali dva herně úplně odlišní hráči: Eda - technik a hráč co hraje hlavně hlavou, a Dalibor - neúnavný běžec a milovník pětisetových zápasů. Edovi bylo jasné, že nesmí přistoupit na styl Daliborovy hry, a proto od začátku nechával běhat Dalibora a sám rozdával míčky ze středového kruhu. Dalibor se postupně dostával do hry a první set prohrál ještě těsným rozdílem 18:21. Ve druhém setu ale Eda hru ještě více zpřesnil a Dalibor pak už neměl šanci. Eda povolil Daliborovi v tomto setu první bod až za stavu 4:0 a následně ho úplně převálcoval a set vyhrál 15:3. I poslední set Eda s přehledem získal pro sebe a vybojoval tak vítězství v turnaji kategorie A po dlouhých pěti letech.

Při pohledu na první osmičku hráčů není bez zajímavosti, že šest z nich patří do kategorie veteránů a na stupně vítězů se dokonce probojovali pouze hráči starší 35 let. Vypadá to, že mladší generace ricochetistů si na převzetí otěží bude muset ještě nějaký čas počkat…

Hana Bacílková

více

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.