7. 1. 2013  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Nabitý turnaj A opanoval Láďa Tesárek, mezi ženami nejlepší Denisa Bohuslavová

Ricochetový nový rok začal stylově. Hráči a hráčky ho načali rekordně nabitým turnajem v Praze na Palmovce. Muži naplnili maximální počet čtyřiadvaceti hráčů. Žen se sešlo pět. Hráčky hrály systémem každá s každou a každou porazila Denisa Bohuslavová. Mezi muži po zásluze vyhrál matador Láďa Tesárek.

Na Palmovce bylo při účasti tolika hráčů veselo hned od samého rána. O místo v hlavním šestnáctkovém pavouku hrálo v předkole šestnáct hráčů. Zbylých osm mělo místo jisté díky svému postavení v žebříčku. Všechny duely předkola končily výsledkem 3:0 nebo 3:1. Nejvyrovnanější byly zápasy dvojic Michal Vondrák vs. Petr Zvěřina a Jan Schmidt vs. Filip Kočárek. V první dvojici vítězstvím trochu překvapil Petr, který se účastní turnajů spíše zřídka (to se nyní určitě bude měnit). Ve druhém zmíněném utkání naopak dlouholetou dřinu a poctivou pravidelnou turnajovou účast zúročil Honza Schmidt, který by si jinak těžko věděl rady s velmi talentovaným a o dvacet let mladším Filipem Kočárkem. Filip dokázal, že od svého trenéra Ládi Tesárka už mnohé okoukal.

V šestnáctce už začalo jít do tuhého. Stejně jako v předchozích dvou turnajích zklamala nasazená jednička Honza Pulkráb, když potřetí za sebou podlehl již v prvním kole. Opět zaslouženě prohrál s pozdějším vítězem turnaje po třech vyrovnaných koncovkách.

Jméno Dalibor Sova se na ricochetovém okruhu stává synonymem pro pětisetový zápas. Někteří zúčastnění již navrhovali pojmenovat dlouhotrvající pětiseťáky Daliboráky či Sováky. Z úcty ke známému herci byl druhý jmenovaný termín ihned zamítnut. Zamítnutí první varianty následovalo posléze. Nicméně svému renomé dostál Dalibor s bravurou sobě vlastní. První dva sety prvního kola šestnáctky byly jasnou záležitostí neustále se zlepšujícího Martina Vostatka. Když však Daliborův nos v koncovce třetího setu po odvrácení mečbolu zavětřil možnost zápas otočit, neodolal a další dva sety urval. Po pátém setu se nakonec přece jen radoval Martin, ale Dalibor se rozhodně jako poražený necítil.

Další dva zápasy se rozhodovaly v posledních výměnách pátého setu. Franta Kukačka již měl na Jirku Kisvetra mečbol za stavu 14:11. Jirka se však ještě dokázal na poslední chvíli vzchopit a zápas otočil ve svůj prospěch. Jakkoliv mohl dopadnout i zápas mezi dvěma Martiny - Portlem a Vlachem. Postup do dalšího kola však nakonec slavil Martin Portl.

K velkému vítězství měl nakročeno Filip Kulka, který po dvou vyhraných setech nad svým trenérem Danem Růžičkou mohl zápas dotáhnout do vítězného konce. Ve třetím setu se tak však nestalo a nakonec k poslednímu vítěznému míčku nenastala pro Filipa příležitost ani v dalších dvou setech, a tak přeci jen slavil výhru favorizovaný Dan. Kdo ví, jak to dopadne příště.

Zatímco Láďa Tesárek v prvním semifinále přehrál Dana Růžičku celkem snadno, velká a pohledná bitva se odehrávala ve druhém zápase o finále. Jirka Kisvetr měl být jasným favoritem. Jirka Herda ale lišácky přesně věděl, kdy má přidat, kdy zas ubrat, kdy použít spářičku, kdy stropíček, a Jirka Kisvetr tak nějak ani neměl náladu rozjet svou obvyklou střelnici. Koncovka pátého setu přinesla nečekané rozuzlení. Čerstvý padesátník Jirka Herda čerstvého pětatřicátníka Jirku Kisvetra dokonale zaskočil.

Nervy drásající zápas o třetí příčku předvedl Dan Růžička s Jirkou Kisvetrem. Ten chtěl napravit dojem z prohraného semifinále. Zejména koncovka posledního čtvrtého setu, kdy se Jirka mnohokrát nadechoval k obratu zápasu, strhla publikum k rozšafnému fandění. Dan Růžička si nakonec zaslouženě odvezl pohár pro třetí příčku a Jirka musel na obdarovávání čekat až na následnou oslavu narozenin, kde byl oficiálně přivítán do veteránského klubu.

Finále se odehrávalo v poklidném tempu. Jirka Herda si již své odehrál v semifinále a Láďa Tesárek jako obvykle na kurtu přepnul do „standby“ módu a do režimu „on“ ho přimělo pouze pár míčů. Celý turnaj však po zásluze a s přehledem vyhrál a potvrdil, že do starého železa ještě zdaleka nepatří.

Ozdobou turnaje byla kategorie žen. Pět hráček předvádělo krásné vyrovnané zápasy. Zajímavostí byla účast sesterské dvojice Kristýna Juristová a Andrea Balogová. Šestiměsíční dceru Anetku i manžela na turnaj přivedla Denisa Bohuslavová. Rodinná atmosféra jí očividně svědčila, protože si dokázala poradit se všemi soupeřkami. Na druhém stupínku stanula Kristýna Juristová a bronzovou příčku obsadila vedoucí žena ricochetového žebříčku, Hanka Bacílková, která dělala vítr i mezi muži. Po odpoledním vyhlášení turnaje žen akci zpestřilo promítání oficiálního videa z mistrovství světa v ricochetu, které se na stejném místě konalo na konci listopadu.

Turnaj se protáhnul do podvečerních hodin, takže někteří mohli plynule přejít na sobotní večerní zábavu. Na hráčích bylo vidět, že si turnaj náležitě užili. Náladu si nenechali zkazit ani problémy s elektronikou na kurtech. Jen víc podobně obsazených turnajů!

Fotogalerie z turnaje zde.

JP

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.