4. 3. 2014  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Mistrovství republiky veteránů 2013/2014

Poslední únorovou sobotu proběhlo v Pardubicích mistrovství republiky veteránů. Většinou se tento turnaj těší velké oblibě starších hráčů, kteří mohou změřit své síly v jednotlivých věkových kategoriích. Letos se turnaje bohužel zúčastnilo jen 13 hráčů, kteří byli rozděleni do tří věkových kategorií 35-45, 45-55 a 55+. I přes neobvykle malou účast se nejen ricochetová zábava protáhla až do pozdních nočních hodin.

Nejprve se na kurty dostavili veteránské skoro juniorské dvojice Jarda Hubáček, Karel Lukač  a Jirka Herda, Petr Brňák. Na modrém kurtu první dva sety Karel jednoznačně a v klidu přehrával zběsile pobíhajícího Jardu, ale ve třetím setu dokázal Jarda srovnat krok. Dokonce si i vybojoval dva setboly, ale jak se říká nedáš, dostaneš. A tak ve třetím setu za stavu 20:20 zkazil Jarda podání a bylo rozhodnuto. Na druhém kurtu s elegancí sobě vlastní tančil Jirka sólo a překvapivě snadno si s Petrem poradil a zvítězil 3:0. Toto utkání se nakonec ukázalo jako rozhodující v bitvě o první místo v kategorii 45-55. Další zápasy, a to nejen této kategorie, probíhaly v klidu a favorité si jistě kráčeli za svým cílem. Za zmínku stojí nejemotivnější zápasy, ve kterých byl vždy hlavním hrdinou nestárnoucí Standa Menoušek. V okamžiku kdy se hra nevyvíjela úplně podle Standových představ, se zpoza kurtu ozývala slova a výkřiky, které nelze publikovat ani na ricochetových stránkách. A nakonec se tak Standovi podařilo uhrát nejmenší pohárek v této sadě (45-55) a získat tak s bilancí dvě výhry a dvě prohry třetí místo.

Divácky nejsledovanější byly zápasy hráčů z kategorie 55+, které se zúčastnil Jarda Rudovský, Míla Fryč a Pavel Jirkovský. Vzhledem k malému počtu hráčů si tak mohli zahrát systémem každý s každým a zápasy to byly opravdu neskutečně inspirující. Až do posledního odehraného zápasu nebylo jasné, kdo bude vítězem. V prvním krásném zápase této kategorie vyhrál poměrem 3:1 Jarda nad Mílou. Druhý zápas mezi Pavlem a Mílou byl soubojem opravdových veteránů gentlemanů. Oba hráči v průběhu zápasu předváděli nádherné a dlouhé výměny a za stavu 1:1 diváci prorokovali, že to bude určitě pětiseťák. Nakonec se ale Míla kousl a další dva sety vyhrál a tak slavil svoje prý první životní vítězství nad Pavlem. Poslední zápas této skupiny mezi Pavlem a Jardou byl opravdové drama. První dva sety uhrál Pavel, pak jako by se síly otočily a další dva sety vyhrál Jarda. V posledním setu se oba přetahovali o každý míček, aby nakonec vyhrál poměrem 16:13 Pavel a slavil tak své dnešní první vítězství. Protože každý dokázal vyhrát jeden zápas, rozhodoval o konečném pořadí počet vyhraných a prohraných setů. Na prvním místě se s nejlepším skóre umístil Jarda, druhé místo vybojoval Míla a na pěkném třetím místě skončil Pavel.

Současně na druhém kurtu probíhaly zápasy kategorie 35-45. Bohužel se v této kategorii až do finálového souboje nekonalo žádné velké překvapení. Hanka snila o nereálném třetím místě. A málem se tak i mohlo stát! Protože Martin Nohejl nebyl ten den zrovna ve své nejlepší ricochetové formě (mají prý doma pátou nemoc J) a málem prohrál v pěti setech souboj s Mírou Vraňanem.  A protože Hanka následně porazila již hodně unaveného a zlatým mokem omámeného Míru 3:0, tak by v případě vítězství Míry nad Martinem o třetím místě rozhodoval počet vyhraných a prohraných setů a tím by se na krásnou třetí příčku probojovala nečekaně sama Hanka. Bohužel Martin v PÁTÉM setu zapomněl na osudovou PÁTOU nemoc a set vyhrál poměrem 15:13 a tak Hanku odsunul na nikým neoceněnou čtvrtou pozici a sám se mohl radovat z bronzového poháru. Posledním soubojem dne byl zápas o první místo v kategorii junior-senior mezi Martinem Portlem a Tomášem Markem. Oba hráči do této chvíle ztratili pouze jeden set. Mírným favoritem byl určitě Martin, ale jak to ve sportu často bývá, stálo štěstí na Tomášově straně a ten s převahou zvítězil 3:1 na sety a vyhrál si tak svůj první zlatý ricochetový pohár.

Po předání cen vítězům se část hráčů vydala na cestu k domovu a ti kteří ještě neměli dost, se vrhli do dalších, již nijak neoceněných, ricochetových soubojů. Nakonec se uskutečnil i malý turnaj ve čtyřhře. Postavili se proti sobě tři týmy Martin P. a Martin N., Jirka s Pavlem a Tomáš s Hankou. Jelikož bylo času dost, tak si zahráli systémem každý s každým a jak už to tak v tomto systému bývá, získali každý po jednom vítězství. Hlavně zásluhou všudestojícího a všehrajícího Jirky vyhrál tento tým nakonec první místo, na druhém místě skončilo duo Martinů a třetí místo zůstalo na smíšenou dvojici Tomáše s Hankou.

Jako vždy v Pardubicích bylo součástí turnaje i klání v bowlingu, a protože již v pět hodin byla hlavní část turnaje ukončena, vrhli se ti nejvytrvalejší hráči na kluzkou bowlingovou dráhu. Soutěž o ceny nakonec skončila až někdy po deváté hodině a jasně nejlepším hráčem byl vyhlášen Martin Nohejl. Posléze následovala tombola, do které se tentokráte zapojila nejen obsluha baru, ale i další návštěvníci ricochetového centra. A jelikož je svět někdy opravdu spravedlivý, tak nejen hlavní cenu si odnesl (ten den v ricochetu prohrávající) Míra Vraňan.

Na závěr velké poděkování všem sponzorům, bez nichž by pardubické ricochetové turnaje nemohly být to, co jsou, obsluze baru a hlavně všem hráčům, kteří se turnaje zúčastnili.  A také ricocheťákům z Trutnova za pomoc při přípravě turnaje a hlavně za skvělou zábavu do pozdních večerních hodin.

Co vše si takový Trutnovák odveze domů z turnaje – Jirka Herda první místo v kategorii 45-55 a vítěz ve čtyřhře, Martin Nohejl – vítěz bowlingu a třetí místo v kategorii 35-45, Míra Vraňan – první cena v tombole. Víc Trutnováků už naštěstí nepřijelo :-)

Hana Bacílková

Fotografie z turnaje zde.

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.