25. 5. 2013  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

Mistrem republiky pro rok 2013 se stal Ladislav Tesárek, mezi ženami obhájila Michaela Volfová

Již potřetí v řadě se konal závěrečný turnaj sezóny v Pardubicích. Mistrovství republiky se zúčastnilo 26 hráčů v mužské a 6 hráček v ženské kategorii. Hráči byli nasazeni do pavouka dle svého celosezónního snažení  a umístění na republikovém žebříčku. Ženy si to rozdaly v tabulce systémem každá s každou.

Již v prvním kole se bylo na co koukat. Dan Růžička možná i trochu překvapil hladkým vítězstvím nad Michalem Brňákem, který v minulých letech zatápěl i předním hráčům žebříčku. Pravda, že Michal pobývá dlouhodobě v zahraničí, a tak neměl moc natrénováno. Matěj Kulka potvrdil neustále zvyšující se formu. I díky radám staršího bratra Filipa si poradil s Markem Slezákem 3:0. Nejhezčí utkání prvního kola však předvedli Filip Rolenec a Matin Volf. Filip překvapil Martina svou typickou obrannou hrou, a než si na ni dovedl Martin zvyknout, prohrával 2:1. Výhodou pro Filipa byla i nová série míčků, která měla nepatrně větší odskok, a balonky se celkově během víkendu ukončovaly s větší obtížností než obvykle. Ve čtvrtém setu měl Filip dokonce pět matchballů, ale špatné podání za stavu 20:20 ho zlomilo.

Diváci napjatě očekávali souboj dvou předních hráčů Ládi Tesárka a Jirky Kisvetra. Utkání bylo zprvu vyrovnané, ale zlom přišel ve druhém setu, kdy Jirka stáhnul skoro beznadějný stav na 17:17. Nakonec však i díky poslední spáře z podání Láďa set získal. Ve třetím utekl Láďa na 8:0 a pak už se utkání jen dohrávalo. Jirka prohrou promarnil velikou příležitost na první místo v celkovém žebříčku. O vítězi žebříčku napověděl zápas Romana Cenka s Honzou Pulkrábem. Oba hráči si gentlemansky vyměnili první dva sety jasným rozdílem, ale ve zbývajících třech už se prali o každý balon. Třetí set skončil 21:20 pro Honzu Pulkrába, čtvrtý vyhrál zase Roman Cenek 18:16 a v pátém setu se rozhodlo až za stavu 11:11, kdy se Roman dopustil několika nevynucených chyb.

Filip Kulka ve 43 minut dlouhém a utahaném zápase vyšťavil svého bratra Matěje a porazil ho 3:2. Čtvrtfinálové dvojice tak byly jasné: Volf:Tesárek, Pulkráb:Růžička, Šolín:Portl, Sova:Kulka.

V možná vůbec nejhezčím zápase zvítězil Láďa Tesárek nad Martinem Volfem 3:2. Již několikrát to s ním v zápase nevypadalo dobře, ale nakonec v dramatické koncovce, jak řekl Jirka Kisvetr, oko bralo. Láďa byl šťastnější. Martin Volf možná trochu doplatil na to, že hodně tlačil a vymýšlel hru, což ho stálo větší počet zbytečně zkažených míčků.

Honza Pulkráb po vlažném začátku a prvním prohraném setu porazil Dana Růžičku 3:1. Filip Kulka si bez větších problémů poradil s Daliborem Sovou 3:0 a Jakub Šolín doplnil semifinálové dvojice díky vítězství 3:1 nad Martinem Portlem.

Sobotní večer byl již tradičně okořeněn trojbojem složeným ze stolního fotbalu, kulečníku a bowlingu. Účastnili se ho téměř všichni hráči i s doprovodem, takže o zábavu bylo postaráno i po skončení bojů na kurtu. Večer zakončila tradiční tombola s přehršlem nejrůznějších cen.

Na začátku druhého hracího dne zaujala výhra Michala Brňáka nad Markem Slezákem. Zprvu to vypadalo na hladký průběh ve prospěch Michala. Marek se ale nevzdal a bojovným výkonem se dokonce v pátém setu propracoval k matchballu. Ten však nevyužil, a Michal tak nakonec přece jen zakončil zápas vítězně. Velký obrat ukázal i Martin Šerák, který prohrával již 0:2 s Martinem Bohuslavem. Ani ve třetím setu to s ním nevypadalo dobře, ale zbývající tři sady skončily v jeho prospěch.

V prvním semifinále si Láďa Tesárek bez větších problémů poradil s Jakubem Šolínem 3:0 a pošetřil síly na finále. Druhému finalistovi Honzovi Pulkrábovi semifinále sebralo více sil, když porazil Filipa Kulku až v pěti setech. Zajímavá byla zápletka v koncovce druhého setu, kdy mohl Honza utéct na 2:0. Honzův sporný koncový míček z voleje při setbolu mířil na čáru a nezapískal. Honza odešel z kurtu, ale Filipovi se rozhodnutí nelíbilo. Oba hráči si dali pauzu mezi sety, ale k překvapení diváků po návratu na kurt poslední míček sady sehráli znovu. Dobrý skutek byl po zásluze potrestán a Filip vyrovnal na 1:1. Útěchou pro Filipa nakonec bylo vybojované třetí místo díky výhře 3:0 nad Jakubem Šolínem.

V utkání o deváté místo byla k vidění mimořádně rychlá hra. Jirka Kisvetr však svou nátlakovou hru okořenil i mnoha zkaženými podáními a i díky nim se z výhry 3:1 nakonec radoval Roman Cenek. Finále mezi ženami přineslo pěkný divácky atraktivní ricochet, jaký již dlouho nebyl k vidění. Míša Volfová neváhala pro balony skákat po hlavě, a přestože Denisa nezůstavala v bojovnosti pozadu, titul mistryně republiky získala Míša. Oplatila tak Denise prohru z nedávného finále Czech Open.

Ostře sledované finále mělo trochu neobvyklý průběh a atmosféru. V prvních dvou setech rozhodovaly pokaždé dva poslední balonky a vyrovnanost utkání do něj vnesla mnoho sporných situací, které řádně zatopily hlavnímu rozhodčímu Jirkovi Kisvetrovi i jeho pomocníku Jirkovi Herdovi. Trochu bizarní situace nastala v průběhu třetího setu, kdy se Honza dostal do vedení 8:0 a Láďa bez jediného slova odešel z kurtu. Vrátil se po pěti minutách s tím, že ho předchozí set nebavil a že se jde hrát rovnou čtvrtý. Nikdo nechápal, co se děje, a asi ani Honza, když čtvrtý set prohrál 5:15. V pátém setu se opět rozjel tuhý boj s mnoha rozhádanými situacemi. Láďa Tesárek utekl soupeři za stavu 11:11, a ačkoli Honza ještě zabojoval a dva matchbally odvrátil, na zvrat již síly nenašel.

Součástí závěrečné ceremonie bylo nejen vyhlášení výsledků mistrovství a celkového umístění v republikovém žebříčku, ale i smeknutí před organizátory, kteří se stejně jako v minulých letech činili. Hráči ocenili i spolupráci se sponzory turnaje, kterými byli mezi jinými Volvo, město Pardubice, H2Pro, Eda Štěrba - potraviny, Big Shock nebo Partner4Office. Jejich sponzorské dary si hráči odváželi ve startovních balíčcích, cenách pro vítěze, tombolových cenách i cenách za umístění v sobotním trojboji.

Další fotografie z turnaje lze nalézt na Facebooku nebo ve fotogalerii Jana Jedličky.

JP

více

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.