1. 2. 2015  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Martin Volf poprvé na turnaji od MR a opět vítězně

Tak jako se pravidelně na televizní obrazovky vracejí svalnatí akční hrdinové, stejně tak se vracejí na ricochetové turnaje někteří výteční a dobře známí hráči. Po delší odmlce se na Palmovce představili třeba Petr Sobotka nebo Martin Rudovský. Z Brna dorazila dvojice Cenek, Kočvara a startem na turnaji poctili ostatní hráče například i Láďa Tesárek a Dan Růžička.

Tím, že někteří tito hráči nemají nasbíraný dostatečný počet bodů, stane se pak, že hned v úvodních kolech narazí na silného soupeře. To byl například úděl i Martina Rudovského, který přes sympatický výkon vypadl hned v předkole s Martinem Volfem. Podobně na tom byl i Petr Sobotka, který sice nad Láďou Tesárkem vedl 1:0, ale v dalších třech setech již na technického lišáka nestačil. Nicméně nakonec měl Petr důvod k radosti. Z důvodu nemoci se z turnaje odhlásil Jirka Herda, a kdo ho nahradí v hlavním pavouku, určoval los. Ten určil jako lucky losera právě Petra.

Na hraně propasti vyřazení v předkole nebezpečně balancoval i Eda Kočvara. Jeho duel s Honzou Dřevíkovským musel rozhodnout až pátý vyrovnaný set. Tam dlouho dominoval Honza. Eda však jako už tolikrát předtím zužitkoval své zkušenosti, pátý set otočil a radoval se z postupu do prvního kola.

Nejočekávanějším prvním kolem byl souboj Martina Volfa s Filipem Kulkou. Ačkoli výsledek 3:0 pro Martina by mohl ukazovat na jasnou převahu, v některých fázích zápasů tomu tak nebylo. Filip však doplatil na větší nekoncentrovanost a větší počet chyb ve své hře. Nejhezčím v prvním kole tak byl zápas mezi Ájou Procházkovou a Petrem Sedláčkem. Petr vstoupil do zápasu velmi vlažně a Ája takovými dary nemínila pohrdat. Po dvou odehraných setech a oku lahodící technické hře aktuální hráčky měsíce se zdálo být vše jasné. Zápas však přitáhnul davy diváků, kteří se tísnili hned v několika řadách a vytvořili atmosféru podobnou mnoha věhlasným fotbalovým stadionům. Jelikož chtěli vidět takového ricochetu co nejvíce, žádali si ve třetím a čtvrtém setu vítězství Petra. A ono skutečně přišlo. V tom pátém Petr dokázal stáhnout velký náskok, a když už to vypadalo, že dokáže Áju přetlačit, ona řekla "ne" a postup do druhého kola oslavila svým typickým úsměvem.

Kluci Áju nešetřili. Ve druhém kole na ni čekal vychytralý Eda Kočvara a první dva sety byly jednoznačnou záležitostí. Eda diktoval noty a Ája hrála druhé housle (v jejím případě saxofon). V dalším průběhu se však obraz hry začínal postupně měnit a Ája zvládla dokonce některé Edovo finty okoukat a zúročit ve svůj prospěch. 2:2. Pátý set. Eda začínal být nervózní a Ája unavená. Eda "Terminátor" Kočvara ale má přeci jen těch zkušeností z pětiseťáků víc a dokázal je také prodat. 16:14 a 3:2 pro Edu.

Filip Kulka si po nezdaru odpočinul a v zápase dolního pavouka hraného na dva vítězné sety si spravil chuť pěkným zápasem s Petrem Sobotkou. Dohrával se i plate o 17. místo, který po pěkném boji s Honzou Dřevíkovským získal navrátilec Martin Rudovský.

Čtvrtfinále mezi Honzou Pulkrábem a Láďou Tesárkem moc dlouhé nebylo. Honza jasně vyhrál první set. Na začátku druhého Láďu píchlo v noze a zápas již nedohrál. Bohužel musel skrečovat i další zápasy. O to napínavější však bylo čtvrtfinále Novák:Volf.

Martin vyhrál celkem přesvědčivě první dva sety. Petr je však velký bojovník a třetí set vydřel silou vůle 21:20. Průběh čtvrtého setu byl lehce vyhecovaný. Mohla za to především vyhrocená situace při posuzování dvou sporných míčků v řadě. Diskuse za sklem po prvním míčku byla tak dlouhá, až přesáhla do míčku dalšího, respektive do podání, které rozhodčí neviděl. Většina přihlížejících viděla aut. Nicméně rozhodnuto bylo výměnu opakovat. To se samozřejmě Petrovi nelíbilo. Ale než aby se koncentroval na další veledůležité míčky, nechal se tímto incidentem rozhodit a v koncovce setu již na Martina nestačil.

Obě semifinále skončila výsledkem 3:0. Roman Cenek s Honzou Pulkrábem ztratil jasně první set. Ve druhém dlouho vedl, ale nadějný náskok ztratil v samotné cílové rovince setu. A ve třetím již bylo na zvrat pozdě. Ani Martin Volf nezaváhal proti Edovi, kterému předchozí dlouhé zápasy nepřidaly na síle, a tak bral zápas spíše s humorem. Tím Eda jako obvykle nešetřil v průběhu celého turnaje a některé hráče bavil například i kouzly se slanými tyčinkami.

Zápas o třetí místo byl brněnskou záležitostí. Šalina express Roman Cenek přejel šalinku Edy Kočvary. Pěkné ceny čekaly i na vítěze platu o deváté místo. O to se utkal Filip Kulka s Danem Kolínským. Kluci si to dali jako ve správném finále klasicky na tři vítězné sety. A Filip tohoto rozhodnutí možná litoval. Po dvou setech to vypadalo na jasnou záležitost v jeho prospěch. Nakonec z toho bylo pěkné drama, které skončilo úspěchem Dana, když zápas dokonale otočil.

Ve finále na sebe narazili Honza Pulkráb a Martin Volf. Tito dva hráči se dobře znají a v uplynulých letech snad vždy platilo pravidlo, že se pravidelně střídají ve výhrách a prohrách. Tentokrát měl být na řadě Honza. Začátek zápasu tomu však nenasvědčoval. První set byl jasnou kořistí Martina, který jakmile dostal trochu prostoru, nemilosrdně zakončoval dropshotem milimetr nad čáru nebo nechytatelným předním boastem.

Senzibilní diváci prý v průběhu zápasu slyšeli několik křupnutí. Jako by se zápas lámal na jednu či druhou stranu. První křupnutí přišlo v závěru druhého setu, kdy Honza otočil set, ve kterém celou dobu jasně zaostával. Ve třetí sadě diktoval tempo, Martin začal hodně kazit a po zkažených výměnách vždy následovalo jeho oblíbené opření o zadní sklo a přisprostlý proslov k sobě sama. Honza by si asi dokráčel ke statisticky předpokládanému vítězství, kdyby nepřišlo druhé křupnutí.

Honza začal hrát více na jistotu, přestal tlačit. Toho Martin dokázal využít a v koncovce urval čtvrtou sadu. Ta pátá byla přetahovanou. Honza dokázal odvrátit dva matchbally. Za stavu 15:15 v pátém setu však nevydržel tíhu tlaku Martinových úderů, tíhu tlaku všech šesti diváků a především zodpovědnost za naplnění statistiky. Martin potvrdil, že ne nadarmo se stal mistrem republiky, a zaslouženě zvítězil.

I tím, že se sešlo mnoho dobrých kamarádů, se turnaj nesl v přátelském duchu. I tak však v některých chvílích bylo znát, že se hrálo o důležité body, pěkné ceny a prestiž. Jen více a houšť takovýchto turnajů.

Fotografie z turnaje zde.

Jan Pulkráb

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.