17. 10. 2009  |  aktualizováno 24. 7. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Příloha

Komentář I.Liga 1.kolo 2009/10

Ricochetová liga družstev načala novou sezónu

Po jednotlivcích nastartovala novou sezónu i ricochetová družstva. První ze série čtyř kol 1. ligy se uskutečnilo 17.10. v Praze ve Světě pod Palmovkou. Složení družstev doznalo oproti loňskému ročníku několika změn. V nové sezóně se již v 1. lize neobjeví hráči RSK Kunratice. Klub byl nahrazen novým klubem Esa z Kunratic, který nyní startuje v nižší soutěži. Odpadly kluby Rico Lázy Rožnov a SK Vagon. Z druhé ligy se díky odpadlíkům z 1. ligy vrátilo družstvo Horizontu Pece pod Sněžkou a SAG Štětí. O body bude díky loňské výhře ve 2. lize bojovat i nováček RC Oliver Jindřichův Hradec.
Hned od prvních zápasů se bylo na co dívat. Družstvo RSK Palmovka zapřáhla za svou lokomotivu „odpadlý vagon“ Radka Malého. Ten sice v jednom z nejhezčích zápasů dne porazil Alana Mačora těsně 3:2. Ale Petr Novák, ač zdatně držel krok, nestačil na Jardu Kindla. Stejně tak Helena Dadíková podlehla Veronice Kadlecové. Oslabené družstvo ASARCu nestačilo na favority z PRO-6 a nováček z Jindřichova Hradce vybojoval své první vítězství nad Trutnovem.

Druhé kolo soubojů bylo velmi vyrovnané. RSK Hradec Králové zvítězil nad SAG Štětí 2:1 a zajímavé výměny a zvraty přinesl i souboj Tábora a Horizontu (3:0). V souboji mezi Palmovkou a PRO-6 zaujal zejména souboj Petra Nováka s Petrem Karbanem. Když Karban vedl 2:0, zdálo se být vše jasné. Mladší z dvojce Novák však předvedl krásný zvrat v utkání, když díky vyhraným koncovkám ve třetím a čtvrtém setu nejprve vyrovnal a posléze již unaveného Karbana v pátém setu nepustil do hry a zaslouženě vydřel vítězství 3:2. Za stavu 1:1 na sebe nastoupily dva nejsilnější hráči dne. Radek Malý chtěl potvrdit překvapivé vítězství Nováka a místy se mu i dařilo držet s favoritem Veselým krok. Když však ve druhém setu nezužitkoval sérii setbolů, bylo po všech nadějích. Honza Veselý si již s přehledem náskok uhlídal a pro svůj tým vybojoval celkové vítězství 2:1.

V dalším kole na sebe narazil pražský ASARC a RC Oliver Jindřichův Hradec. Podle nových pravidel nastoupily na kurt nejprve ženy. Míša Volfová s Jitkou Kurzovou předváděli pohledný ricochet. Jitka Kurzová si sebou přivezla nejen mimčo ale i velmi dobrou formu. Mladší Volfová dlouho držela krok, ale když už se zdálo, že se rozhodne až v pátém setu, zkušenější Kurzová zabrala a vybojovala vítězství 3:1. Jelikož se družstvo ASARCU nedostavilo v kompletní sestavě, byly mu všechny zápasy na postu druhého hráče kontumovány. Rozhodovalo se tak mezi jedničkami týmů – Honzou Pulkrábem a Petrem Brňákem. Zkušenější Brňák do hry jako vždy vnášel spoustu napětí a náboje. Tím se nechával místy unést i mladší Pulkráb. Nakonec však po pěkném boji zvítězil nováček z Jindřichova Hradce a radoval se z další cenné výhry. Mezitím si tým Horizontu s přehledem poradil s Hradcem Králové a Loko Trutnov zvítězil nad Štětím.

Bohužel již za rozhodnutého stavu 2:0 pro PRO-6 nastupoval královéhradecký Martin Portl proti Pavlu Maxovi ke vzájemnému zápasu. Proč bohužel? Oba hráči předváděli líbivý ale především nesmírně vyrovnaný ricochet. Oba hráči se vzorně střídali ve vyhrávání setů. Ten pátý však již musel rozhodnout. V utkání byl k vidění neobvykle vysoký počet mečbolů. Mnoho z nich nebylo využito i kvůli zkaženým podáním. Všechny tyto skutečnosti přidávaly utkání na dramatičnosti a divácké atraktivitě. Početné obecenstvo v samém závěru mohlo tleskat Martinu Portlovi, který pátý set vyhrál 21:19. Ani Pavel Maxa nemusel být smutný, předvedl sympatický výkon a zároveň jeho družstvo celkově utkání vyhrálo 2:1. Na ostatních kurtech si Tábor poradil s ASARCem 2:1, když trochu nečekaně zvítězila Jitka Kurzová nad Veronikou Kadlecovou 3:2. Svým bojovným výkonem si však výhru zasloužila a pro ASARC vybojovala alespoň čestnou výhru. Další pouze čestný bod vybojoval pro Palmovku Radek Malý výhrou nad Honzou Pulkrábem, když rodina Synkova nestačila na ostatní dva Jihočechy. Podobný scénář mělo i utkání mezi PRO-6 a Loko Trutnovem. Nečekaným vítězstvím nad Pavlem Maxou překvapil výborně hrající Jakub Šolín.

RSK Palmovka neuspěla ani ve svém posledním zápase s Horizontem Pec p. S. Denisa Paulasová si pohlídala výhru nad Radkou Synkovou. Jako rozhodující se ukázala bitva mezi Edou Kočvarou a Milanem Synkem. A oba skutečně bojovali. A dlouho. A skoro do padnutí. Šťastnější po skončení zápasu byl Eda Kočvara, když v pátém setu vyhrál 18:15. Radek Malý s Romanem Cenkem ztratil set a pěkné se zapotil, výhru si však pohlídal. Na konečném vítězství Horizontu to však nic neměnilo. Tábor si posléze poradil se Štětím 3:0 a ASARC díky výhře Petra Brňáka nad Martinem Portlem porazil Hradec Králové 2:1. V posledních zápasech Horizont zvítězil nad Trutnovem 3:0 a stejným výsledkem skončilo i klání mezi J.Hradcem a Štětím.
Bez ztráty bodu zůstávají po prvním kole tři mužstva, která se usadila na špici tabulky. Jsou jimi SKS Rico Tábor, RC Oliver Jindř. Hradec a PRO-6 Forch Team. Překvapivé jsou výsledky nováčka z Jindřichova Hradce, který od svého vstupu do ligových ricochetových vod zatím neztratil ani bod. V příštím kole na sebe však vzájemně narazí nejsilnější týmy a to by mohlo tabulkou dosti zamávat. V závěsu za vedoucími týmy se drží Horizont Pec p. S., který bude čekat na chyby pronásledovaných družstev. Pohodlný střed tabulky okupuje RSK Hradec Králové, RC Loko Trutnov a ASARC Areko Team. Bez výhry zatím zůstávají mužstva SAG Štětí a RSK Palmovka. I jejich výkony však naznačují, že dlouho bez výhry nebudou chtít zůstat. Další boje o body do tabulky 1. ligy budou probíhat 5.12. ve Světě pod Palmovkou.
Jan Pulkráb      RC Oliver Jindř.Hradec

Příloha

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.