1. 10. 2008  |  aktualizováno 24. 7. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Příloha  |  Detail turnaje

Komentář German Open 2008

German Open 2008 aneb Zase bedna!

Letošní German Open, konané ve dnech 20. – 21. září v tradiční německé tříkurtové ricochetové baště Chemnitzu (česky Saská Kamenice), slibovalo počtem a jmény přihlášených hráčů a hráček, že půjde o sportovní setkání na vysoké úrovni. Ze zajímavých jmen cizokrajných hráčů jmenujme:

Z. Auera z Maďarska, Holanďany R. Wietena, J. Remmerse a C. Fabera, z Německa pak J. Häfera, C. Matthese a „místňáky“ S. Rusdorfa, M. Lohseho a M. Feldmanna. (Posledně jmenovaným bude patřit v tomto textu zvláštní odstavec.) Z Čech nakonec dorazili: Alan Mačor, Láďa Tesárek, Petr Hušek, Rosťa Matocha (ten vpravdě přijel z Polska), Přemek Špaček, Luboš Falada, Honza Pulkráb, Martin Rudovský a jediná česká žena Veronika Kadlecová.

Česká parta, jejíž osudy bude tato reportáž sledovat především, dorazila do místa dění v sobotu za ranního kuropění, vyslechli jsme si „herzlich willkommen“, nafasovali krásná zlatavá trička a autíčka se symbolem turnaje, ubytovali se na pokojích a začalo se to mazat. Hned první kolo se podobalo předčasnému finále, to když los dohromady svedl Rosťu Matochu a Alana Mačora. Rosťa pln motivace a „studený“ Alan bojovali 5 setů, aby nakonec v oslavný závěrečný pokřik propukl Alan – byla to fuška, jak říká Alan, „tužka“. Přes první kolo se nedostal další z Čechů, Honza Pulkráb, jemuž se do cesty postavil Jens Michael, velice nepříjemný soupeř. Honza má na losy v prvním kole prostě smůlu. Další Češi a Češka šli přes první kolo. Ve druhém kole vystavili stopku Martinu Rudovskému zmíněný Remmers (Martin vedl, ale soupeře podcenil a to se mu stalo osudným) a Luboši Faladovi jeho kamarád Přemek Špaček. Je vždycky nepříjemné, když se už ve druhém kole navzájem vyřazují kamarádi, ale takový je život.

Bez zaváhání celým turnajem až příliš lehce, dle svých slov, procházela a prošla Verča Kadleců. Ostatní holky na ni neměly ani zdaleka, ani Jana Rietscher, ani Rita Nagy, které dobře zahrály na letošním Czech Open. Zatímco pro ženy skončil v sobotu turnaj před finálovými střetnutí, muži v první hrací den došli do třetího, někteří dokonce do čtvrtého kola. Však také byly kurty rozsvíceny až do 22:30. Jedním z posledních zápasů toho dne byl další sebevyřazovací český zápas Špaček – Mačor, kde zkušenější a tentokrát i rozehraný Mačor zvítězil.

A zhruba od 23 to vypuklo. Nejdříve na parket nakřepčily sličné mažoretky, některé byly dokonce velmi hezké a postupně se rozproudila zábava. Z předních tanečníků a tanečnic, tedy tahounů toho večera jmenujme: Virág Fésus, Verču Kadlecovou, René Wietena, Mirka Lohseho, Pulkrábovu Danu a Martina Rudovského, ovšem zatančil i Láďa Tesárek. Příjemný večer přešel v příjemnou noc, pro některé v příjemné ráno – český tým uzavíral na pokoji u Alana.

V neděli ráno začaly zápasy už v 9. Z ranních zápasů zmiňme alespoň výkony Kubánce-Němce Abela Brinase-Ricarda, který v rychlém sledu porazil trochu tuhého Luboše Faladu a drtivým servisem sfouknul Martina Rudovského. Ale již přikročme k semifinálovým kláním: pavouk k sobě sesoukal zápasy Mačor x Hušek a Tesárek x Häfer a zhruba od druhého setu bylo jasné, kdo vyhraje. Finále tedy české - Hušek s Tesárkem, boj o třetí místo Mačor s Häferem. A přišly ty nejkrásnější zápasy – zápas o třetí místo probíhal ve zběsilém tempu. Alan sice prohrál 3:0, ale průběh zápasu, plný dramatických zvratů, Alanových neuvěřitelných stropů a Johannesových rozštěpů, tomu neodpovídal. Ještě na trochu vyšší úrovni stálo finále: skóre snů – 3:2, pátý set 20:18, to vše Huška, který ovšem na závěr už plakal únavou. A Láďa Tesárek hrál skutečně naplno, snad se i zpotil. Publikum vytvořilo bouřlivou atmosféru a oceňovaly ovacemi ve stoje zvláště vydařené výměny. A pak již vyhlašování, gratulace, rozdávání cen. Vedle Huška a Kadlecové měl turnaj ještě jednoho českého vítěze – Honzu Pulkrába, vítěze plate (33. místo).

Oslavný odstavec pro organizátory: podobně jako srpnový národní duel ČR x N připravil chemnitzký tým celý turnaj precizně. Fungoval časový plán zápasů, iontové nápoje byly zdarma, chutné a teplé snídaně, obědy, večeře, příjemné pokoje, široká nabídka přestávkových sportů (v čase, kdy nehrajete), neustále doplňované stoly s občerstvením, prostě krásný víkend. A přátelská atmosféra. Tedy zase za rok....
Martin Rudovský


PřílohaNovinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více