25. 5. 2006  |  aktualizováno 21. 7. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Komentář Czech Open 2006

V.CZECH RICOCHET OPEN 2006

Na velkém ricochetovém setkání V. Czech Ricochet Open, které se událo ve dnech 20. a 21. května 2006 ve Světě pod Palmovkou, se odehrálo vskutku mnohé. Především spousty zápasů. Prkna kurtů byla notně produpána a jinak běloskvoucí stěny se na boastových plochách černaly jak půlnoc. (Také elektronika prošla zatěžkávací zkoušku, ale až na pár výpadků obstála celkem důstojně.) A to vše díky tomu, že do Prahy  přijel úctyhodný počet zahraničních ricochetistů a ricochetistek. V součtu jich bylo třiatřicet, jmenovitě: 10 Nizozemců, 9 Maďarů a 9 Němců a 5 Poláků. K nim ještě přibylo 17 našich. Zájem a účast našich se očekávala poněkud vyšší, vždyť jde vedle prosincových republikových mistrovství o akci nejprestižnější. Kdy jindy a snadněji si porovnat svou úroveň hry, zlepšit výslovnost vlámštiny či maďarštiny, než když tito hráči přijedou k nám!?!?

Rozlosování do mužského gigantického 64místného pavouka a o poznání menšího ženského proběhlo v pátek ve 20:00 a hned druhý den ráno v 9:00 vtrhli na kurt první nadšenci. Již od prvních utkání - neboť papírové předpoklady jsou jen papírové předpoklady - bylo zřejmé, že turnaj bude mít vysokou sportovní úroveň. A když se poprvé ozvalo bouřlivé skandování holandské skvadry, do níž se zapojil i jejich plyšový Tyrannosaurus rex, všichni pochopili, že by letošní Open mohlo být i zábavné…

Nu a komentář ke sportovním výkonům:

Jan Veselý jr. (CZ, loňský vítěz Czech Open i Mistrovství Evropy) se bez problémů dostal do finále, kde zvítězil (3:0) nad Alanem Mačorem (CZ), který podával v průběhu turnaje opět skvělé výkony díky učebnicové technice, rychlosti a razanci úderů. To vše je ovšem ještě málo oproti hře Honzy Veselého – skvělý rejstřík rychlých výměn a změn stylu hry – boasty, stropy, rány vyvolávající svou razancí nadšený aplaus na otevřené scéně. (Méně nadšení bylo na straně provozovatele centra, neboť razanci úderů aplaudovala svým pronikavým pípáním i vyděšená elektronika.) Dramatický souboj předvedli J.Kindl(CZ) a letošní vítěz Dutch Open - Johannes Hafer (D), který prokázal svůj zjevný ricochetový talent, elegantní pohyb na kurtu, špičkovou techniku i chytrost. I přes vynikající fyzickou odolnost a tvrdou techniku se našemu hráči nepodařilo najít recept na Johannese a prohrál 1:3, přičemž  ale dramatický byl každý set. Obecenstvo nadšeně přihlíželo a mnohokrát zatajilo dech při eskamotérským zákrocích obou hráčů. Skvělý byl i boj o 3.místo mezi Rostislavem Matochou (CZ) a  J.Haferem (D). Zcela odlišný styl klidného squashového hráče Rosti – přesné dlouhé výměny, pečlivá příprava na závěrečný úder do protilehlého kouta aj. – zde Johannes vhodnou vítěznou taktiku nenašel a podlehl 1:3.

Holandští hráči podávali skvělé výkony, Ron Haase (6.místo) se zlepšil (a oproti loňskému ročníku se na kurtu zřetelně zklidnil), stejně zřejmý pokrok předvedl Martjin Wiedenhoff (9.místo) a René Wieten (10.místo) Z německých hráčů se umístil nejlépe Christian Matthes na 7.místě. Polská jednička Pawel Lukašík vybojoval celkově 8.pozici a maďarská jednička Zoltan Auer obsadil 11.místo.

Účast žen byla zřetelně menší, dvě německé hráčky obsadily 6. a 8.místo, maďarské hráčky 5 a 7 místo. Naše 4 děvčata obsadila první čtyři místa. Finálové utkání Evy Feřtekové (vynikající technika) a Veroniky Kadlecové (tvrdá hra s tenisovými prvky) bylo vynikající a sklidilo nadšené ovace desítek diváků. Zlepšení hry našich hráček Markéty Stehlíkové a Denisy Paulasové ukázalo, o kolik výše je úroveň českého oproti ostatnímu evropskému ženskému ricochetu.

Odměnou všem hráčům byl večerní program s ukázkou tance od vice-miss Aerobic 2005 a místních tanečnic, raut, jazzová kapela.  Někteří hráči regenerovali své sily až do ranních hodin.

Petr Sedlák, Jaroslav a Martin Rudovští

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.