16. 2. 2015  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Jan Pulkráb potřetí druhý na Slovak Open, vyhrál opět Maďar Szabo

Na turnaj do slovenské Čadce dorazilo sedm hráčů z Čech. A všech sedm se jich také vešlo do první desítky. Vstup do turnaje měli však někteří hráči pozvolnější. Zkušený hráč a především věčný bavič Eda Kočvara ve druhém kole prohrál s favoritem Gaborem Szabo. A tak pro něj cesta za první desítkou vedla přes spodního pavouka turnaje na dvě prohry.

Největším překvapením však byla brzká prohra Honzy Pulkrába, který dlouho hrál v pozvolném tempu, až svého německého soka Robina Eichhorna v pátém setu očividně podcenil a ten příležitost náramně využil. Jeho netradiční technika, časté zkracování hry a především podání vrchem slavily úspěch i proti dalším hráčům.

Očekávaný byl souboj mezi Romanem Cenkem a Petrem Novákem. Zápas byl vcelku vyrovnaný, ale na Petrovi se přeci jen projevila velká únava a nastupující nemoc a tak šel zkrácenou cestou vzhůru po výsledku 3:1 Roman.

Jelikož však oba čeští favorité Novák i Pulkráb prohráli a chtěli se dostat zpět nahoru, museli na sebe také narazit. A to se stalo v samotném závěru prvního hracího dne. Co ze začátku vypadalo jako rychlá a jednoznačná záležitost se nakonec vyklubalo v možná nejhezčí zápas turnaje. V prvních dvou setech Honza za Petrem jasně zaostával. Petr již působil odpočatějším dojmem a s přehledem využíval své oblíbené zkracovačky a volejíčky. Za stavu 9:14 ve třetím setu by si na Honzu vsadil asi jen ten největší blázen. Honza však svůj boj nevzdal a bojoval dál. Když už dotáhnul set na rozdíl jediného bodu, čelil dalšímu matchballu, při kterém lítal po kurtu jako vyždímaný hadr na násadě z ricochetových raket. Dvakrát z posledních sil vybral balonek a nakonec se dostal ke šťastnému kraťasu. Třetí set urval 20:18. Čtvrtý set byla přetahovaná až do koncovky, kde měl tentokrát Honza lehce navrch. V pátém setu již Petrovi pomalu docházely síly a po krásném boji podlehl před zaplněným kurtem večeřících hráčů 10:15.

Na turnaji se dařilo trutnovským hráčům. Jirka Herda vyšplhal i díky dvoum vítězstvím nad Kubou Šolínem až na páté místo. Kuba hrál také pěkný turnaj. Zaujal zejména jeho nervy drásající mač s Petrem Sedláčkem, který musely rozhodovat až závěrečné dva míčky v pátém setu. Škoda, že si Kuba vybral také slabší chvilku s Němcem Eichhornem, na kterého nenašel recept.

Petr Sedláček si v závěru turnaje dokázal poradit s Němcem Hambschem i nejlepším Slovákem na turnaji Lukášem Valkovičem a tak se také po zásluze probojoval do první desítky.

Honza Pulkráb se díky dalším vítězstvím prokousal prvně do finále proherního pavouka, kde si poradil ve vyrovnaném utkání s Romanem Cenkem 3:1. Ve finále už mu na svého pravidelného finálového soupeře však síly nestačily. V prvním setu se ještě dostal k setballu. Ten však nevyužil a když druhý set také prohrál o dva body, tak již nedokázal zopakovat obrat z předchozího dne. Maďar Gábor Szabo vyhrál turnaj potřetí v řadě a potvrdil postavení nejlepšího hráče na mezinárodním žebříčku.

Organizace turnaje se každým rokem zlepšuje. Jedinou kaňkou byla horší kvalita kurtů. Po prvních zápasech si na ně však většina hráčů zvykla a pusu jim ucpalo výtečné domácí pohoštění od paní Kozákové, matky organizátora.

Fotografie z turnaje zde.

P.S. Po uveřejnění článku dorazil do redakce ČRA anonym, že se v reportáži zapomněl zmínit mimořádný výkon hlavního rozhodčího ve finálovém utkání. Děkujeme anonymovi za upozornění a Petrovi Sedláčkovi za precizně odvedenou práci v jeho nelehké rozhodcovské úloze.

Jan Pulkráb

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.