21. 9. 2012  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Příloha  |  Detail turnaje

German Open 2012 - německý ricochetový svátek hojnosti

Po dvou prohraných finálových utkáních vybojoval Maďar Szabo na mezinárodní scéně opět první místo. V rozhodujícím zápase udolal Jana Pulkrába poměrem 3:2 a potvrdil tak formu před blížícím se mistrovstvím světa. Těsně pod stupni vítězů skončil Jiří Kisvetr, který v boji o třetí příčku podlehl Němci Häferovi. Po velkém boji až ve finále okusila porážku Hana Bacílková, která tak veze cenné druhé místo.

Velkolepá ricochetová událost láká každoročně do neměcké Mekky ricochetu desítky hráčů a nejinak tomu bylo letos, kdy počet přihlášených atakoval hranici 70 hráčů a hráček. Turnaj byl organizován jako třídenní, a tak většina hráčů skutečně dorazila již v pátečních odpoledních hodinách. Prvním kolem vyřazování prošla většina českých hráčů bez problémů, a to i Jirka "George, Pacinka a nespočet nově nabytých přezdívek" Krůček, který konečně překonal kletbu prvních zápasů a smolných losů. Nadějně měl zápas s Němcem Orgisem rozehraný i Michal Vondrák. Ten však bohužel nadějné vedení neudržel, a tak si musel spravovat chuť až sérií výher v dalších kolech. Neštěstí ve štěstí měli jediní dva hráči z trutnovské Lokomotivy, Jirka Herda a Jakub Šolín. Nasazení do turnaje ukázalo, že tyto dvě mašiny se rozjedou proti sobě na stejné koleji. "Mládí vpřed!" pomyslel si Jirka. "Ale musí si to vybojovat. Zadarmo mu to nedám"...a nedal. 3:1 pro Jirku.

Ani ve druhém kole hlavního pavouka se čeští hráči neztratili. Jirka Herda pokračoval v profesorské hře a nadále rozdával lekce. Tentokráte to schytal čerstvě a nezvykle krátkovlasý Martin Šerák. V další ryze české bitvě Michal Jakubec rozhodnul o své výhře nad oddílovým kolegou a mírně zraněným Frantou Kukačem až v úplném závěru pátého setu. Příklad z vyrovnané bitvy si vzal i Honza Pulkráb, který si v zápase s Filipem Kulkou zahrával s vrtkavou štěstenou, když při vedení 2:0 polevil a nakonec rozhodoval až posledními balonky v pátém setu.

Aleš Benda ničil své soupeře houževnatou a obouručnou hrou do té doby, než narazil na soupeře z nejsilnějších. Na Gábora Szabo hra téměř bez backhandu nestačila. Na dalším Maďarovi Csalovi skončilo i vítězné tažení Michala "Kapitána" Jakubce, který držel nečekaně dlouho krok. Na senzaci to však ještě nestačilo. Nestárnoucí Chuck Norris ricochetu Jirka Herda málem překvapil ve 3. kole i Honzu Pulkrába, který o vítězství bojoval jak jinak než do koncovky pátého setu.

A aby českých soubojů nebylo málo, narazili na sebe i Petr Sedláček a Martin Rudovský. Ačkoliv byl Martin jasným favoritem, dlouho to tak na kurtu nevypadalo. Petr často úspěšně využíval svého vypilovaného úderu o strop. Rozhodovat musel opět až poslední možný set, který si již Martin pohlídal.

V dalším kole na Martina čekal Honza Pulkráb, který i třetí zápas odehrál dle stejného scénáře jako předchozí - viz. výše. Když na sebe narazili pro změnu dva Němci - a ne ledajací - konkrétně Stephan Rusdorf a Johannes Häfer, utkání už tak vyrovnané nebylo. Johannes vyhrál jednoznačně poměrem 3:0, i když nezvykle mnoho čůrků potu na jeho čele naznačovalo, že ve stoprocentní kondici není. To se potvrdilo v semifinále, kdy narazil na Honzu Pulkrába. Ten ho porazil nečekaně hladce 3:0.

Mezitím si Gábor Szabo poradil s překvapením turnaje, kterým byl bezesporu Němec Daniel Becker. Tento profesionální fotbalista ukázal, že má velký sportovní talent, ať už s míčem u nohy nebo raketou v ruce. Kdo mohl zkřížit plány mladému Gáborovi byl Jirka Kisvetr, který se na velké semifinále velmi těšil. Plánoval tvrdit hru tak, jak to umí. A opravdu to platilo. Až na jeden set však bohužel pouze do koncovky setu, kdy Gábor nakonec vždy našel cestu jak zvrátit průběh setu ve svůj prospěch.

Jirka se tak mohl soustředit na boj o bronzovou příčku s Johannesem Häferem, která by pro něj znamenala velký úspěch. A když vedl v prvním setu již 12:1, málokdo pochyboval, že tohoto úspěchu také dosáhne. Na konci prvního dějství však začal Němec nacházet vhodný recept na Jirkovo dělové podání, a když v průběhu dalších setů našel protijed i na Jirkovu "hardrockovou" hru, bylo jasné, že na nejnižší schůdek stupňů vítězů vystoupí Němec.

Finálový zápas, stejně jako ten o třetí místo, byl oproti původnímu plánu mírně časově předsunut, jelikož někteří hráči museli spěchat do Prahy na večerní koncert Coldplay. A protože finálový zápas nebyl tím posledním, sledovalo ho více diváků, než bývá zvykem. Ti vytvořili před chemnitzkým centrecourtem elektrizující atmosféru. Především maďarsko-český kotlík kuchtil pěkný "guláš".

Při pohledu na cestu obou hráčů turnajem a na vzájemnou bilanci obou finálových soupeřů se zdál Maďar Szabo jasným favoritem. Se svou rolí se však Honza Pulkráb nechtěl smířit, v prvním setu trochu přitlačil na pilu a kupodivu to stačilo na zisk prvního setu. Ve druhém však stejný recepis použil mladý Gábor, a bylo srovnáno. Na začátku třetího setu se nechal Honza o pár bodů předjet, a ačkoli se v jeho průběhu držel v těsném závěsu, skulinku na předjetí nenašel. Ve čtvrtém setu nebylo co ztratit, a tak do něj Honza vložil veškeré zbytky svých sil. Díky tomu si vybudoval slibný náskok, který gradoval stavem 13:9. Hotovo však ještě nebylo, a když Gábor srovnal na 14:14, zdálo se, že se konec zápasu přiblížil více, než by se českým divákům líbilo. V další výměně však Honza ještě zabojoval, a když další míček Maďar zkazil, bylo jasné, že se půjde do pátého, rozhodujícího setu. V tom byla hra dlouho vyrovnaná, až do stavu 9:9. Pak následovalo několik chyb Honzy a pár dobře zahraných míčků z maďarské rakety. Po pohledném a napínavém finále zaslouženě vyhrál German Open 2012 Gábor Szabo junior.

Mnoho pohledných zápasů bylo k vidění i v ženské části turnaje, do které se přihlásilo 12 hráček. Velmi dobrý turnaj odehrála Míša Kuderová, která především v zápase s Němkou Friese za vydatného povzbuzování nejen českých fanoušků podala téměř životní výkon. I díky této pětisetové výhře si odvezla pěkné páté místo. V zápase o sedmou příčku se stejnou německou hráčkou mohla již téměř slavit Simona Hegerová. Nakonec však nadějné vedení neudržela a těsně podlehla. Chmurám nepodléhala Monika Bartáková, která se statečně bila s nástrahami turnaje, a přitom zvládala povzbuzovat zbytek české výpravy. Mezi českými ženami nejvíce zaujaly výkony Hanky Bacílkové, na níž bylo hodně znát, že je zocelena častými zápasy s muži. V semifinále si poradila se zkušenou Maďarkou Virag Fesus a i ve finále s další Maďarkou Manuelou Feith dlouho tahala za delší konec. Na hře Hanky se však trochu projevila nervozita z velkého zápasu s mnoha diváky, a tak se nakonec musela spokojit s druhým místem.

Početné organizátorské skupině místního krokodýlího klubu se podařilo uspořádat jeden z nejpovedenějších mezinárodních turnajů poslední doby. Unikátní záležitostí je občerstvovací koutek, který se v takřka celém průběhu turnaje doplňoval stylem "ubrousku, prostři se" dobrotami od ovoce přes obložené housky a domácí čaje až po s láskou pečené buchty a další. Pro množství radostně pobíhajících a skotačících dětí turnaj nově obdržel ocenění "children friendly". German Open opět potvrdil, že stojí za to, aby každý hráč ricochetu minimálně jednou v životě absolvoval pouť do saské Mekky.

Jan Pulkráb

Fotografie v přiložené webové a facebookové galerii. Záznam prvního setu finále zde.