20. 9. 2010  |  aktualizováno 20. 9. 2010  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

German Open 2010 - DOPLNĚNÁ REPORTÁŽ

Chemnitz potvrdil pověst evropské ricochetové bašty

Mezinárodní turnaj German Open se stává neodmyslitelnou součástí evropského ricochetového dění. Každý rok přibývá účastníků. Letos bylo přihlášeno přes 70 hráčů a hráček.

Jak již bývá dobrým zvykem, obsadili přední pozice čeští hráči. Ženský turnaj zcela přesvědčivě opanovala Eva Feřteková, první dáma ricochetu. Hráčky, které na ní v průběhu turnaje narazily, po pár míčcích poznaly, že Eva by potřebovala kategorii sama pro sebe. Přes znatelnou převahu však nechala soupeřky zahrát. Ani další české hráčky se neztratily. Michaela Kuderová po velmi napínavé bitvě prohrála o dva míčky v páté sadě s Nizozemkou Hommersom v prvním kole a celkově dokráčela k 11. příčce. Kdo ví, jak vysoko by se bývala dostala nová hvězda mezi ricocheťačkami, Pavla Myslíková. Měla tu smůlu, že hned v prvním kole narazila na pozdější finalistku nizozemskou Anku Hendriks. Dále pak Pavla už jen vyhrávala a získala malý pohár za vítězství v platu.

I mezi pány se urputně bojovalo od pátku do neděle. Jelikož přijela téměř celá evropská špička, bylo se opravdu na co dívat. Již od úvodních kol byl k vidění ricochet vysoké úrovně. Jedním z nejhezčích sobotních zápasů byl ten mezi maďarskou jedničkou Makrou a favoritem z Čech Pokorným. Hra na kurtu zaujala publikum natolik, že se všichni stáhli právě před ten jeden kurt, kde se odehrávala česko-maďarská bitva. Ačkoliv se mohl zdát výsledek 3:0 pro Pokorného jednoznačný, samotná hra tak rozhodně nepůsobila. Oba hráči předváděli mnoho skvělých výměn, které dávali tušit, že v dalších kolech bude v podání Miloše a ostatních k vidění pastva pro oči ricochetových příznivců.

Ze čtvrtfinálových duelů byl nejhezčí ten mezi dvěma ricochetovými firmami – Alanem Mačorem a Radkem Malým. Alan neměl co ztratit a tak šel Radkovi hned od začátku po krku. V první sadě ještě slavil úspěch a udával tempo hry. I ve druhé sadě byl dlouho na koni. Až ho z něj Radek sesadil. Na konci druhé sady se Malý dostal z klinče a vývoj zápasu obrátil. Hned v semifinále ho ale čekal ještě tvrdší oříšek. Jeden z nejtvrdších oříšků na ricochetovém okruhu. Souboje Malý-Veselý se již v poslední době stávají očekávanou klasikou, při níž panuje atmosféra srovnatelná s fotbalovými derby Sparta-Slavie. Všechny souboje v poslední době vyhrál Honza Veselý, ale Radek Malý v předchozích kláních již z dálky čuchal vůni vítězství. Souboj odstartovaly dohady ohledně míčku. Zápas byl plný emocí a hráči nejednou zkoušeli pozornost a trpělivost rozhodčího zápasu. Všechny tři sety byly poměrně vyrovnané. V koncovce však starší Malý i kvůli častějším chybám na ranaře Veselého nestačil. Ve druhém semifinále se také bylo na co dívat. Domácí Johannes Haefer vyzval Miloše Pokorného. Ačkoliv Miloš Johannese po kurtu honil sem a tam, ten ač vypadal na padnutí, držel tempo hry a statečně vzdoroval. V některých okamžicích se Miloš dostával do defenzívy, čehož dokázal mladý Haefer využít. Odměnou za více než statečný výkon byl Haeferovi vyhraný set. Zápas však připadl Milošovi.

Kdo by si před turnajem chtěl vsadit, že se do finále dostane Honza Veselý a Miloš Pokorný, asi by moc vysoký kurz nedostal. Ten by se možná pohyboval kolem 1,1. Oba dva hráči se skutečně do finále probojovali a i průběh závěrečného klání probíhal dle papírových předpokladů. Kdo si myslel, že Miloš Pokorný stárne…má pravdu. Ale na jeho hře to stále tolik znát není. S Honzou předváděli líbivý ricochet plný dlouhých výměn. Honza i ve finále občas vystrčil růžky – co se emocí a výlevů týče i těch herních, kdy Miloše dokázal zatlačit. Klasické finále velkých turnajů skončilo klasickým výsledkem 3:2 ve prospěch „učitele“ Miloše Pokorného. Třetí místo na stupni vítězů po zásluze připadlo Radkovi Malému.

Po organizační a společenské stránce je nutné vyslovit německým pořadatelům velikou pochvalu. Obzvlášť neustále doplňované domácí buchty nutili k jedné či druhé dietní chybě mezi zápasy. Ricochetové German Open parádně nastartovalo novou sezónu.

 

Konečné pořadí

Muži:

1. Miloš Pokorný

2. Jan Veselý

3. Radek Malý

4. Johannes Haefer (DE)

5. Jan Pulkráb

6. Jaroslav Kindl

7. Stephan Rusdorf (DE)

8. Alan Mačor

9. Jiří Kisvetr

 

Ženy:

1. Eva Feřteková (CZ)

2. Anka Hendriks (NL)

3. Jana Rietscher (DE)

 

 

Jan Pulkráb


Galerie

víceNovinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více