10. 5. 2016  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Czech Open 2016 poprvé v Pardubicích, Pulkráb konečně porazil Maďara Szaba ve velkém finále

Největší zastoupení měli pochopitelně domácí Češi, dále zde byla k vidění známá jména z Maďarska, Slovenska, Německa a Holandska. Účast byla tedy hojná a pořadatelství pro domácí klub OK centrum, který měl turnaj takového rozsahu na starosti vůbec poprvé, to byla výzva opravdu veliká! Zázemí, které v zahraničí čítá tři až šest kurtů, v OK centru nabízí pouhé dva. Při počtu 40 mužů a 8 žen bylo jasné, že turnaj musí začít již v pátek v 16 hodin a potáhne se do nočních hodin. K tomuto úkolu se postavili zodpovědně nejen pořadatelé, ale i samotní hráči, kteří nejenže dokázali do Pardubic dorazit tak, aby se program nezdržoval, ale většinu pátečních zápasů (až na pár ostudných výjimek) dokázali sfouknout ve třech setech.

Největším diváckým zážitkem prvního dne byl jistě duel mezi Gáborem Szabó jr. a turnajovým nováčkem Michalem Bodišem, který svého soupeře brzy vyvedl z omylu, že to bude pohodový zápas na rozehřátí. Vítěz letošních German a Slovak open se pořádně zapotil a výrazy překvapení z náročnosti prvního kola rozhodně nešetřil. Nakonec Maďar zvítězil 3:1 na sety. V ženské části turnaje došlo po menší poradě ke změně systému, která vedla ke spokojenosti všech dotčených, tedy k vyššímu počtu odehraných zápasů způsobem každá s každou.

Sobotní rozpis dával všem jasně najevo, že to bude asi nejdelší hrací den v dějinách ricochetových turnajů. První zápasy začínaly již v 8 hodin a skleněné dveře od kurtu se za posledním hráčem zaklaply přibližně v 11 hodin večer. Z našich hráčů v sobotu jistě nejvíce zaujal výkon Romana Cenka, který dokázal porazit úřadujícího mistra Evropy Martina Volfa a v dalším duelu Jirku Kisvetra, což ho vyneslo do nedělních bojů o první čtyři místa.

Mezi ženami se žádné překvapení nekonalo a domácí Hanka Bacílková s Míšou Volfovou kráčely do nedělních bojů bez ztráty kytičky. Kdo neodpadl přes den na kurtu, mohl si ještě dát večer tradiční pardubický triatlon, jenž se hrál ve vylosovaných dvojicích, které měly za úkol získat nejvyšší součet bodů z bowlingu, stolního fotbalu a kulečníku. Celý sobotní program zakončila bohatá tombola.

Nedělní program začal o něco vlažněji. Někteří nebyli po dlouhé noci k probuzení, někteří dokonce k nalezení. Nakonec však program s drobným skluzem začal. Zajímavou přetahovanou nabídl zápas Petra Sedláčka s Martinem Portlem, kde dokázal v pátem setu vyhrát druhý jmenovaný. Vítěznou vlnu Romana Cenka dokázal přerušit až Honza Pulkráb a zajistil si tak účast ve finále. Druhým finalistou se stal maďar Gábor Szabó jr., a to vítězstvím 3:1 nad Petrem Novákem. Další zajímavé zápasy byly k vidění především v první šestnáctce umístěných. Martin Portl v souboji o 13. místo porazil Tobiase Hambsche, Martin Volf se ve vyrovnaném duelu s Lukášem Valkovičem doslova protrápil v pátem setu k 11. místu.

Juraj Kozák získal 9. Místo, když přešel v pěti setech přes Edu Kočvaru. Jirka Kisvetr nedal šanci Holanďanovi Renému Wietenovi a po třech setech skončil sedmý. Jako pátý skončil Filip Kulka, když porazil maďara Andráse Csalu 3:1. V souboji o třetí místo zvítězil Petr Novák nad Romanem Cenkem. Samotné finále nabídlo nádhernou podívanou. Nejprve dokázal Honza Pulkráb vybojovat první set pro sebe, ale v zápětí s Maďarem Szabem dva ztratil. Zlepšeným výkonem ve čtvrtém setu dokázal skóre srovnat a v pátém, po velmi urputném boji, dokázal zvítězit o dva míčky a stal se tak vítězem letošního Czech open!

Mezi ženami se dle očekávání o první místo utkaly Míša Volfová a Hanka Bacílková. Míša však nepovolila své soupeřce ani set a stala se tak celkovou vítězkou. Poté následovalo slavnostní vyhlášení nejlépe umístěných, rozdání cen, společné focení, poděkování za účast a ukončení celého turnaje.

Byl to neuvěřitelný maraton zápasů. Celkem se jich odehrálo 114. To, co se nejprve zdálo jako nemožné, se nakonec podařilo uskutečnit. Velký dík patří nejen pořadatelům, ale i hráčům za vzorný přístup k celému turnaji. Nesmíme však zapomenout ani na hlavního patrona Czech open 2016, kterým bylo statutární město Pardubice - městský obvod V, s jehož finančním přispěním bylo možné tento úžasný víkend ke spokojenosti všech uspořádat. Dalšími sponzory jsou: Potraviny Sadská – Eda Štěrba, Oliver, Big shock, Budějovický Budvar.

Pevně věřím, že uvidíme Czech open v Pardubicích i v některé z příštích sezon!

 

Martin Prchal

 

Fotografie z turnaje na facebookové stránce ČRA nebo přímo zde od rodiny Szabo.Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více