18. 11. 2014  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Češi opět bodovali na mezinárodním mistrovství Maďarska

Přesně v polovině listopadu byl na programu další z mezinárodních ricochetových turnajů. Tentokrát se evropská špička sjela k břehům Dunaje v maďarské Budapešti.
Turnaj se odehrával v  novém, nádherném a multifunkční sportovním centru BME fitness. Do Budapeště odcestovala i nepříliš početná, ale za to úspěšná česká výprava. Mezi ženami reprezentovaly naši republiku Michaela Kisvetrová a Ája Procházková. V mužské části turnaje hájili naše barvy Jiří Procházka, Martin Volf, Eda Kočvara, Roman Cenek a také Ája Procházková, která tak válčila jak mezi ženami, tak mezi muži.

Vzhledem k rozlosování a také tomu, že se turnaj hrál systémem double KO, bylo od začátku jasné, že bude k vidění mnoho zajímavých a vyrovnaných zápasů. Do mužské části turnaje bylo přihlášeno celkem 20 hráčů + jedna hráčka a do ženské části celkem 8 hráček.

Již v prvním kole k sobě svedl los několik opravdu vyrovnaných soupeřů, a tak se už od samého rána bylo na co dívat. V 9:00 rozehrál turnaj Roman Cenek, který narazil na maďarského soupeře Zsoltana Budaie. Na Romana z počátku zřejmě dolehla nerozehranost a po vyrovnaném průběhu prvního setu nedokázal v jeho závěru navázat na solidní výkon a soupeř 5 vyhranými výměnami v řadě první set ukončil ve svůj prospěch. Roman se ale v pauze mezi prvním a druhým setem dokázal zkoncentrovat, nadále se soustředil pouze na svou hru a soupeře začal přehrávat. Vyrovnaný druhý set Roman v koncovce získal a na Maďarovi začalo být vidět, že mu docházejí síly. Další dva sety už Roman kontroloval přesnou hrou do zadní části kurtu a v pohodě si svou výhru pohlídal. Cenek : Budai (HU) 3:1

Další česko-maďarský souboj přišel na řadu hned posléze. Proti sobě nastoupili Martin Volf a Roland Makra. Od prvních míčků bylo jasné, že tento souboj bude jedním z nejatraktivnějších na celém turnaji. Roland prokázal neskutečnou bojovnost a fyzickou sílu, když dobíhal neuvěřitelné míčky, které by pro ostatní hráče byly nevyhnutelně konečné. Svou bojovností a odhodláním dokázal Roland první set vyhrát v poměru 15:12. Ve druhém setu Martin ještě zpřesnil a zrychlil svou hru a i pro neuvěřitelně rychlého Rolanda bylo obtížné dostat se do hry. Bylo důležité, že Martin neudělal mnoho chyb a dál vodil soupeře po celém kurtu. Martin dokázal získat ve svůj prospěch druhý i třetí set ve stejném poměru 15:10. Ve čtvrtém setu si Martin nepohlídal začátek a i když koncem setu soupeře dotahoval, stav 4:11 se mu dohnat nepodařilo a Roland čtvrtý set vyhrál 16:9. Pátý set byl vyrovnaný až do konce, kdy po dvou nevynucených chybách soupeře získal Martin náskok 12:10, který si udržel až do úplného konce a pátý set tak vyhrál 17:14. Volf : Makra(HU) 3:2.

Ženy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech hráčkách, kde hrála každá s každou. Skupinu A s obrovským přehledem a se ztrátou jen několika míčků, vyhrála Ája Procházková. Ve skupině B hrála Míša Kisvetrová, pro kterou to byla premiéra v pozici favoritky. I přes mírnou nervozitu svá tři utkání s přehledem zvládla a po vyrovnaných výkonech vyhrála své zápasy shodně 3:0. Obě naše děvčata tedy vyhrála své skupiny a čekala na své soupeřky pro semifinále.

Eda po vítězném prvním kole nastoupil v kole druhém na nasazenou dvojku Maďara Andráse Csalu. András od začátku diktoval tempo hry a nepouštěl Edu do většího tlaku. Aktivní a celkem přesnou hrou získal Maďar první dva sety ve svůj prospěch. Eda se ale řídil hláškou turnaje, kterou sám pronesl na recepci našeho hotelu, kdy na otázku recepčního, zda si přeje mít rozdělené postele odpověděl " It´s me one". V Edově překladu: "Je mi to jedno."  A opravdu. Edovi bylo uplně jedno, že prohrává již 0:2 a pustil se do soupeře hlava nehlava. Úplně změnil styl své hry. Začal soupeře tahat hlavně do zadní části kurtu a to také neslo ovoce. Po takřka nadlidském výkonu a díky přesnější hře v dalších dvou setech srovnal Eda stav zápasu na 2:2. Neuvěřitelná bojovnost a odhodlání doběhnout možné i nemožné ovšem stálo Edu většinu sil, které mu pak bohužel chyběly v pátém setu. András využil situace a častou hrou do přední části kurtu Edu nakonec přehrál v pátém setu v poměru 15:5. Kočvara: Czala 2:3.

I když tato prohra byla smolná, byla to teprve první prohra českého hráče a to až v samém závěru prvního hracího dne. Mezi tím totiž svůj zápas úspěšně zvládl Jirka Procházka, který porazil Felixe Neumanna 3:0 i Martin Volf, který přehrál dalšího Maďara Zsolta Auera také 3:0. Bylo bohužel jasné, že českou výpravu čeká v sobotu ještě jedna prohra a to proto, že k sobě los svedl dva české hráče, a to Romana Cenka a Jirku Procházku. Oba hráči předváděli po celý turnaj skvělý ricochet a tak bylo opravdu na co koukat. Byly k vidění dlouhé výměny plné světových úderů z obou stran i obrovská fyzická vytrvalost obou hráčů. Jirka hrál o něco rychleji a trpělivěji než Roman a to se nakonec ukázalo jako rozhodující. První dva sety si na svou stranu naklonil Jirka a zdálo se, že si svou výhru už pohlídá. Roman v dalším setu ale zabojoval, svou hru zpřesnil a tím donutil Jirku k několika chybám, které ho v závěru stály set a Roman tak snížil na 1:2. V dalším setu se vše vrátilo do kolejí z prvních dvou setů a tak Jirka nakonec porazil Romana 3:1.

V sobotu odehrál ještě dva zápasy Eda Kočvara. V prvním z nich si bez větších problémů poradil s Maďarem Sághym 3:0. V dalším kole hrál s Gáborem Szabo sen. a po podcenění soupeře to chvílemi vypadalo, že nemá zápas vůbec po kontrolou. Nakonec ale vše zvládl a vyhrál 3:0. Těmito výhrami se Eda probojoval v pavouku až k zápasu s Romanem.
Tím pro nás skončil první hrací den a mohli jsme se soustředit pouze na večerní raut. Ten se konal v centru Budapeště v krásné restauraci. Organizace večerního rautu byla zvládnuta na jedničku a celá akce se opravdu velice podařila.

Neděle začala jedním z nejočekávínějších zápasů turnaje mezi Martinem Volfem a Gáborem Szabo Jr. Oba aktéři byli považováni za spolufavority celého turnaje a tak každý očekával vyrovnanou bitvu. Nic takového se ovšem nekonalo. Martin nastoupil na Gábora ve velkém stylu a nedovolil mu téměř nic. Pohodlně vyhrál první dva sety a to 15:9 a 15:4. V dalším setu Gábor přitvrdil a začal se dostávat do souvislejšího tlaku, který mu přinesl vedení 13:4. Ani to mu ovšem nestačilo na vítězství v setu. Velkým množstvím nevynucených chyb z jeho strany a také díky několika vítězným úderům ze strany druhé, dokázal Martin tento hrozivě vypadající náskok otočit a třetí set vyhrál 17:15. Volf : Szabo jr. 3:0.

Současně s tímto zápasem proti sobě nastoupili Roman Cenek a Eda Kočvara. Oba hráči předváděli pohledný ricochet, za který sklízeli potlesk od nejednoho diváka. Z vítězství se na konec radoval Roman, který zvítězil 3:1.

V tu dobu začaly hrát své semifinálové zápasy také ženy. Jako první nastoupila Alena Procházková proti Juci Szabo. Ája potvrdila roli největší favoritky turnaje a bez sebemenších problémů zvítězila 3:0. V druhém semifinále se opakoval souboj Česko:Maďarsko a to v podání Míši Kisvetrové a Virág Fesus. Míša byla docela nervózní z levoruké soupeřky, ale po skvěle takticky zvládnutém průběhu zápasu ho dokázala dotáhnout k vítěznému konci. V prvních dvou setech byla cítit nepatrná nervozita z obou stran a tak bylo k vidění několik nevynucených chyb. Naštěstí jich o něco více udělala Virág. První set v kapse Míšu uklidnil a pak svými přesnými údery zejména na backhandovou stranu svou soupeřku s přehledem přehrávala. Tím pádem, jsme se v ženské části turnaje mohli těšit na ryze české finále. Kisvetrová : Fesus(HU) 3:0.

Mezi muži odehrál po Martinovi své semifinále v hlavní části pavouku také Jirka Procházka, který vyzval přemožitele Edy, Andráse Csalu. Jirka předvedl vyrovnaný výkon ve všech setech a běhavého Maďara nutil svou aktivitou k chybám, a když přidal i několik vynikajících vítězných míčů, mohl se radovat z výhry a postupu do finále hlavní části. Procházka : Csala 3:0.

Ve vedlejší části pavouka porazil již po druhé v turnaji Roman Cenek Němce Mirka Lohseho tentokrát 3:0 a probojoval se tak k zápasu s Gáborem Szabo jr. Tou dobou začal úřadovat kat slovenských hráčů Eda Kočvara. Ten si nejdříve poradil s Lukášem Valkovičem 2:1 a poté i s Jurajem Pavlikem shodně 2:1. Díky těmto výhrám se Eda umístil na skvělém 9. místě a jak sám řekl, byl spokojený jak s umístěním, tak s výkonem.

Roman bohužel v dalším zápase nestačil na Gábora Szabo Jr. , když po vyrovnaném průběhu všech setů, dokázal Gábor vždy zvládnout lépe koncovky a nakonec zvítězil 3:0
Cenek:Szabo jr. 0:3.

Roman vzhledem k této prohře, vyzval v souboji o 5. místo Andráse Csalu, který prohrál s dalším Maďarem Rolandem Makrou. Roman po celou dobu dirigoval tempo hry, pestrou hrou a přesnými údery do všech čtyřech rohů kurtu Andráse porazil nečekaně snadno, ale zaslouženě. Roman si tak z Maďarska odvážel 5. místo. Cenek : Czala 3:0.

Finále žen v podání dvou Češek bylo velkým lákadlem pro všechny zúčastněné fanoušky. Bylo vidět, že obě dívky jsou s účastí ve finále spokojeny a tak zápas probíhal ve velmi přátelském rytmu. Mohli jsme vidět několik zajímavých výměn a velké zlepšení zejména u Míší Kisvetrové. Vítězství si nakonec pohlídala mladší, ale zkušenější z obou dívek Ája Procházková, která tak potvrdila roli největší favoritky a neztratila se ani v mužské části, kde dokázala porazit i několik můžů a obsadila tam celkové 13.místo. Oběma děvčatům děkujeme za reprezentaci a velice gratulujeme k předvedeným výkonům a ke skvělému umístění.

Turnaj se chýlil ke svému konci a na řadu přisla dvě nejatraktivnější utkání celého turnaje. Proti sobě nastoupili ve finále hlavní části Martin Volf a Jiří Procházka. Jirka potvrzoval svou formu a fyzickou zdatnost a díky přesnějším úderům do zadní části kurtu první set vyhrál. Druhý set díky větší dávce štěstí v koncovce vyhrál Martin. V třetím setu si Jirka vypracoval náskok hned od začátku, když vedl 7:1. Své vedení si pohlídal a set vyhrál 15:11. Čtvrtý set probíhal jako přes kopírák. Vedení si ze začátku vypracoval Martin, a když Jirka přidal několik nevynucených chyb, bylo srovnáno na 2:2. Pátý set byl vyrovnanou záležitostí do stavu 11:10 pro Jirku, který si pak třemi vítěznými míčky v řadě vypracoval náskok, který následně proměnil ve vítězství 15:12.

Ve finále vedlejší části proti sobě nastoupili dva poražení Maďaři Gábor Szabo a Roland Makra. Oba aktéři předvedli neuvěřitelně běhavý a fyzicky náročný ricochet. Některým výměnám se tleskalo i několik desítek sekund. Skvělou bitvu nakonec s vypětím všech sil vyhrál Gábor 3:1. To ale stále nebylo to nejúctyhodnější, co ten den předvedl. Protože ostatní zápasy byly už dohrány, měl následovat opakovaný zápas mezi Martinem Volfem a Gáborem Szabo. Popravdě Martin očekával zhruba půl hodinovou pauzu po tak těžkém zápase soupeře. Ale Gábor se napil, vyměnil tričko a nastoupil na kurt. Stále dokázal vybírat neuvěřitelné míčky a běhal jako stroj. Po dvou vyrovnaných setech dokonce vedl Gábor 2:0 na sety. Vypadalo to ale, že brzy vyčerpáním zkolabuje...Nic takového se ale nekonalo. Ve třetím setu se Martin ujal vedení 6:2 a Gábor usoudil, že teď nemá cenu bojovat a zbytek setu už byl jen formalitou. V setu čtvrtém ale opět zapnul, donutil už také velmi unaveného Martina k několika chybám a nakonec čtvrtý set i po slušné Martinově koncovce vyhrál 16:13. Volf: Szabo jr. 1:3.

Martin Volf tak obsadil konečné třetí místo. Zbývalo jen finále mezi Gáborem a Jirkou Procházkou. Nikdo nevěřil tomu, co v tu chvíli Gábor udělal. Znovu se jen napil, vzal jiné triko a vyzval třetího těžkého soupeře za sebou. Průběh finále byl takřka stejný jako v zápase mezi Gáborem a Martinem. Jirka soupeře vodil po kurtu hrál výborné údery a Gábor běhal, vracel a čekal na svou přílěžitost. Na Jirkovi se zřejmě projevila únava z předešlého zápasu a tak šance pro Gábora přicházely. Ten se neostýchal a co mohl, tak využil. Ujal se tak vedení 2:0 na sety. Ve třetím setu Jirka přidal, držel soupeře za sebou a hra se začala přelévat na jeho stranu. Jirka dokázal třetí set vyhrát a vzhledem k tomu, že Gábor byl na pokraji smrti z vyčerpání, vše vypadalo na obrat v Jirkův prospěch. Neúnavný Maďar ale dotáhl čtvrtý set do stavu 12:11 a poté také díky velké dávce štěstí dokázal set, zápas a tak i celý turnaj vyhrát. Po tomto heroickém výkonu si vítězství určitě zaslouží, nicméně je škoda, že zlato není v rukách některých z českých hráčů.

Předávání cen proběhlo ve velmi přátelkém duchu a bylo plnohodnotným zakončením tak povedeného turnaje. Těšíme se, že se příští rok vypravíme do Budapešti znovu a třeba i ve větším počtu. Stojí to za to.

Martin Volf

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.