Česká ricochetová asociace

Úspěch a oblíbenost této hry vedla v krátké době k založení mnoha národních ricochetových svazů.

Česká Ricochetová Asociace ČRA vznikla jako jedna z prvních národních asociací již v roce 1997 v Táboře.

ČRA je občanskou organizací sdružující hráče prostřednictvím ricochetových klubů či center a koordinující sportovní aktivity v oblasti mužského, ženského a juniorského ricochetového okruhu turnajů, je zodpovědná za vydávání celorepublikového žebříčku, STP (sportovně technických předpisů) pro turnaje jednotlivců i družstev, za zpracování pravidel hry, zajišťuje či organizuje školení trenérů a rozhodčích.

Česká Ricochetová Asociace se v roce 2007 stala přidruženým členem Českého svazu tělesné výchovy ČSTV s ambicí stát se standardním, samostatným a všeobecně uznávaným a podporovaným sportovním odvětvím.

Česká Ricochetová Asociace si kromě řízení a koordinace závodního sportu vzala za cíl propagovat tento dynamický sport 21. století široké veřejnosti a tím navyšovat členskou základnu. Předpoklady pro naplnění těchto cílů tady jsou. Napříč celou republikou se za dobu působení Ricochetu postavilo cca 70 kurtů v 60 centrech.


Jak se stát členem Ricochetové asociace?

Činnost České Ricochetové Asociace

V roce 1999 zavedla ČRA jednotný systém mistrovských soutěží jednotlivců včetně bodovacího systému. V současné době se postupnými úpravami dospělo k optimálnímu turnajovému uspořádání spočívajícímu v pravidelném měsíčním pořádání dvou úrovní turnajů můžů A,B a jedné úrovně turnaje žen tak, že  ricochetová turnajová sezóna představuje cca 30 turnajů jednotlivců.

V roce 1998 ČRA pořádala I. mistrovství republiky v Ricochetu, které se nyní pravidelně koná každý rok v prosinci jako vyvrcholení ricochetové sezóny. V roce 2010 se bude konat v Trutnově v klubu OLYMP. Titul mistra ČR do roku 2008 nezískal dosud nikdo jiný než Miloš Pokorný jr. V loňském roce se Mistrem republiky v ricochetu stal Jan Koukal, desetinásobný mistr ČR ve squshi. První a trojnásobnou mistryní ČR se stala Zuzana Jirkovská, stávající  držitelkou tohoto titulu je Eva Feřteková.

Od roku 1998 se také naše reprezentace zúčastňuje Mezinárodních mistrovství Německa, Holandska,i Maďarska či samozřejmě též České Republiky (vždy 3.květnový víkend) a to vždy s velmi dobrými výsledky. Naši hráči a hráčky se pravidelně stávají mezinárodními mistry/mistryněmi pořadatelské země.

Díky diplomatickým aktivitám p.Miloše Pokorného seniora se dostalo České Ricochetové Asociaci obrovského uznání v podobě přidělení pořadatelství historicky prvního mistrovství Evropy v Ricochetu, které se konalo ve dnech 19. - 21.11. 1999 v Praze. Historicky první Evropské tituly zůstaly všechny v České republice. Prvním mistrem Evropy v kategorii mužů se stal Miloš Pokorný a v kategorii žen juniorka Zuzana Jirkovská. Stávajícím držitelem titulu mistr Evropy je Jan Koukal.

Od roku 2000 je pro naše juniory, ale i pro dříve narozené pořádáno mistrovství republiky juniorů a veteránů. Tímto krokem byla založena tradice mistrovství i pro tyto kategorie.

V roce 2006 byla znovu oživena celoroční soutěž družstev, tvořených vždy dvěma muži a jednou ženou či juniorem. Tato soutěž se koná dvou resp. čtyřkolově je nyní tvořena  již I. a II. ligou. Stávajím držitelem putovního poháru Mistra ČR 2006 je družstvo PRO-6 z Prahy.

Česká Ricochetová Asociace v roce 2006 schválila „Koncepci systému vzdělávání trenérů a udělování odborné způsobilosti k provozu sportovních zařízení“. V rámci této koncepce pravidelně pořádá kurzy trenérů (2 kola kurzu trenérů IV.třídy se zaměřením na trenérskou práci s mládeží a odborný kurz trenérů III.třídy) a nově též kurz rozhodčích ricochetu III.třídy. ČRA věří, že podchycením zájmu o práci s hráči a zvláště juniory se zvýší povědomí o tomto sportu a rozšíří se jeho členská základna do škol.Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více